مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 980منبع: صبا
کد خبر : 10005171 08:22:00 | 1395/10/14

در حالی کشورهایی مانند چین تا ۷۵درصد برق تولیدی خود را از زغال‌سنگ تهیه می‌کنند که ایران با دارابودن ذخایر قطعی زغال‌سنگ حرارتی همچنان اقدام جدی برای تولید برق ارزان از این سوخت فسیلی نکرده است.

 یکی از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب روش تولید برق، موضوع قیمت تمام‌شده برق تولیدی است که موجب توجیه پذیری اقتصادی ساخت نیروگاه می‌شود. شاخص هزینه هم‌تراز شده برق یکی از راهکارهای محاسبه قیمت تمام‌شده برق نیروگاه است. در این روش تمام هزینه‌های تولید برق شامل هزینه سرمایه‌گذاری برای ساخت نیروگاه، هزینه سوخت مورد نیاز و هزینه تعمیر و نگهداری به‌ازای هر واحد برق تولیدی محاسبه می‌شود.
محاسبات نشان داده است که قیمت برق تولیدی از نیروگاه زغال‌سوز ارزان‌تر از تمامی نیروگاه‌های فعلی حرارتی کشور است، اما به‌دلیل اینکه وزارت نیرو هزینه گاز مصرفی نیروگاه‌ها را نمی‌پردازد، این وزارت‌خانه تمایل دارد به‌جای احداث نیروگاه‌های زغال‌سوز، نیروگاه‌های گازی جدید بسازد.
بررسی‌ گزارش آمار تفصیلی صنعت برق در سال 94 نشان داده است که بیش از 95% از برق نیروگاه‌های کشور با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. از طرف دیگر وجود منابع غنی زغال‌سنگ و برنامه‌های تشویقی وزارت نیرو به تنوع‌بخشی در سبد تأمین انرژی برق، ایران را به کشوری مستعد برای ساخت و توسعه منابع تجدیدپذیر تولید برق سوق داده است، همچنین با توجه به پایان‌پذیری منابع فسیلی، وابستگی زیاد به نفت و گاز در تولید برق می‌تواند عاملی برای تهدید امنیت انرژی کشور باشد.
در حال حاضر منابع عظیم زغال‌سنگ حرارتی در نقاط مختلف کشور از جمله ناحیه طبس وجود دارد که به‌دلیل نبود نیروگاه زغال‌سوز در کشور تا به حال مورد استفاده قرار نگرفته است.
مهم‌ترین نگرانی توسعه نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز، مباحث آلودگی هوا، مباحث زیست‌محیطی ومصرف بالای آب در این نیروگاه‌ها است که امروزه با ارتقای فناوری بهره‌برداری، مصرف آب در این نیروگاه‌ها با توجه به فناوری شست‌وشو و بازچرخانی مایع، به کمترین میزان رسیده است، همچنین با ورود روش‌های جدید فیلترسازی مباحث زیست‌محیطی نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز نیز حل شده است.

بنابراین با توجه به وجود منابع قطعی زغال‌سنگ در کشور برای تولید برق، لازم است که زمینه تولید برق ارزان و حفظ منابع باارزش نفت و گاز در کشور فراهم شود.

 

()