مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 697منبع: دبيرخانه همايش
کد خبر : 10005207 08:18:00 | 1395/10/17

سومین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی در محل دانشگاه صنعتی سجاد مشهد به مدت دو روز در تاریخ 15 و 16 دی ماه برگزار شد.

 در این همایش که مسوولان، اساتید برجسته و دانشجویان حضور داشتند 6 محور: محیط زیست و تولید انرژی الکتریکی از منابع تجدیدپذیر، اقتصاد فناوری‌های نوین برق ، فناوری های نوین روشنایی و هوشمندسازی ساختمان، اتوماسیون در صنعت برق و امنیت سایبری، کاهش تلفات، مدیریت مصرف و افزایش بهره‌وری، کار آفرینی و مهندسی حرفه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در مراسم افتتاحیه این همایش ، دکتر صادق‌زاده مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران به بیان چالش‌های پیش روی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور پرداخت و اظهار داشت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر باید به یک باور و یک فرهنگ تبدیل شود و موقعی به هدف می‌رسیم که اثبات کرده باشیم، انرژی‌های تجدیدپذیر برای ایران هم جایگاهی دارد.

وی با اشاره به بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر در مقایسه با استفاده از سوخت‌های فسیلی بیان داشت: انرژی‌های تجدیدپذیر امروز حتی در کشور ما از منابع انرژی فسیلی غیر یارانه‌ای، از برق غیر یارانه‌ای قطعا اقتصادی‌تر است و این امر می‌تواند در رعایت مسایل مربوط به پدافند غیر عامل بسیار موثر باشد. وی با اشاره به اینکه تا سال 2050 هفت کشور دنیا صد در صد انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین خواهند کرد، بیان داشت: امروز ما از ابتدایی‌ترین دانش توانمندی‌های انرژی تجدیدپذیر به‌خصوص انرژی مهم خورشیدی تا پیشرفته‌ترین دانش آن برخوردار هستیم و امید است نتایج فعالیت، در سال‌های آینده باعث رونق استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر گردد.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران در پایان درخصوص نرخ خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: خرید تضمینی برق تولیدی از این نیروگاه‌ها یک تکلیف 20 ساله برای دولت است.

دکتر علیپور مدیرکل دفتر فنی انتقال شرکت توانیر دیگر سخنران مراسم افتتاحیه این مراسم بود و در خصوص تکنولوژی لامپ‌های LED مطالبی را ارايه نمود. وی پیرامون مزایا و محدودیت‌های لامپ‌های LED سخنان مشروحی را برای حاضران در همایش بیان کرد.

همچنین در مراسم اختتامیه این همایش، دکتر قاضی‌زاده ريیس پژوهشگاه نیرو در سخنانی اظهار داشت: ساخت تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در داخل کشور بسیار اهمیت دارد و باید شرکت‌های مختلف در این زمینه فعال شوند. دکتر قاضی‌زاده فعالیت بیشتر دانشگاه‌ها در خصوص توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را خواستار شد و گفت: فعالیت بخش دانشگاهی در این زمینه می‌تواند در تولید ثروت و کار آفرینی بسیار موثر باشد. وی استان خراسان را از مراکز مهم در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد و افزود: پژوهشکده هوا و خورشید که به کمک شرکت برق منطقه‌ای خراسان در دانشگاه فردوسی فعال شده، اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است. دکتر قاضی‌زاده در پایان اظهار داشت: فناوری‌های نوین تولید انرژی برق مانند: مولدهای تولید همزمان برق و حرارت و نیروگاه‌های زمین گرمایی از مواردی است که می‌تواند در زمینه کار آفرینی موثر باشد.

شایان ذکر است طی دو روز برگزاری این همایش ، کارگاه‌ها ، سخنرانی‌ها و نشست‌های تخصصی مرتبط با فناوری‌های نوین انرژی و صنعت برق برگزار شد.

()