مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 651منبع: ايرنا
کد خبر : 10005227 07:45:00 | 1395/10/29

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از تفاهم با وزارت نیرو برای انتقال اطلاعات (دیتا) با استفاده از شبکه انتقال برق فشار قوی خبر داد و گفت: مقرر شد برای گسترش فیبرنوری در کشور از توان این بخش استفاده شود.

 «نصرالله جهانگرد» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز در حاشیه نشست بررسی اثرات دولت الکترونیک در بخش انرژی کشور در جمع خبرنگاران افزود: با خطوط انتقال برق فشار قوی می‌توان از تکنولوژی او.پی.جی.دبلیو (OPGW) برای توسعه اینترنت در کشور بهره گرفت زیرا شبکه کابل‌های فشار قوی امکان نصب فیبر نوری را فراهم می‌کند.

وی یادآور شد: پیشتر در این باره با وزارت نیرو همکاری‌هایی داشته‌ایم و در مسیرهای خاص چون مسیر تهران - شمال و در بخش‌های کوهستانی این شیوه مورد استفاده قرار گرفته است.
جهانگرد با بیان اینکه وزارت نیرو حدود 18هزار کیلومتر شبکه برق فشار قوی و بیش از 130 هزار شبکه توزیع پایین دستی دارد، افزود: می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای انتقال داده استفاده کرد که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به وجود نزدیک به 33 میلیون مشترک برق و همین حدود مشترک آب و فاضلاب در کشور اشاره کرد و گفت: برای ارایه خدمات به صورت الکترونیک به مردم از توانایی‌های وزارت نیرو استفاده خواهیم کرد.
جهانگرد همچنین گفت: در جلسه امروز مقرر شد برای تعمیم خدمات الکترونیک نهادهای زیرمجموعه وزارت نیرو به روستاها برنامه‌ریزی و از بستر شبکه فشار قوی برای ارسال خدمات الکترونیک به روستاها بهره‌گیری شود.

* توسعه اینترنت اشیا با کنتورهای هوشمند برق
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اعلام کرد: با همکاری وزارت نیرو تکنولوژی اینترنت اشیا از طریق توسعه کنتورهای هوشمند برق توسعه می‌یابد.
فناوری اینترنت اشیا یا چیزنت (Internet of Things) به اشیا پیرامونی و محیط زنگی اشاره دارد که به شبکه اینترنت متصل می‌شوند و می‌توان با استفاده از برنامه‌های نرم‌افزاری(اپلیکیشن‌های) موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را کنترل و مدیریت کرد.
جهانگرد به تلاش وزارت نیرو برای هوشمند سازی 450 هزار کنتور اشاره کرد و گفت: مقرر شد برای گسترش فناوری اینترنت اشیا در کشور از توانایی‌های وزارت نیرو استفاده شود.
وی هوشمندسازی کنتورهای برق را گام مهمی در تحقق اینترنت اشیا برشمرد و ادامه داد: این کار علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، به کاربران اجازه می‌دهد بتوانند بر بستر آن نسبت به هوشمند سازی بقیه امور استفاده کنند.
جهانگرد خاطر نشان کرد: اکنون با وزارت نیرو برای استفاده از توان این مجموعه تفاهم شده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصمم است مرحله نخست طرح ملی دولت الکترونیک را در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برساند و بر این اساس جلسه‌های هماهنگی بین دستگاهی را برگزار می‌کند.
دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی، به استفاده دولت از فناوری اطلاعات برای جابجایی اطلاعات بین مردم، سازمان‌ها، بازار و ارکان دیگر دولتی گفته می‌شود.

()