مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 936منبع: ايرنا
کد خبر : 10005280 08:30:00 | 1395/11/7

رویکرد صنعت خودروسازی کشور به تولید و توسعه همگانی خودروهای برقی ضرورت زیست محیطی و یکی از موثرترین راهکارهای مقابله با آلودگی هوا در کلانشهرها است.

سیزدهمین نمایشگاه صنعت خودرو با حضور گروه خودروسازان ایرانی و خارجی در اصفهان گشایش یافت و در این نمایشگاه ده‌ها نمونه خودرو تولیدی با سوخت فسیلی به نمایش گذاشته شد.

این نمایشگاه درحالی روی خودروهای با سوخت فسیلی به‌ویژه بنزین و گازويیل متمرکز شده که این نوع خودروها یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده و عناصر آلودگی هوا و محیط زیست در تمامی شهرهای کشور به‌ویژه کلانشهرها محسوب می‌شود.

به همین جهت کارشناسان محیط زیست معتقدند که صنعت خودروسازی ایران باید با درک شرایط بحرانی محیط زیست تولید خودروهای برقی را در اولویت قرار دهد در غیر این‌صورت نفس کشیدن در کلانشهرها در آینده‌ای نه چندان دور غیرممکن خواهد بود.
از طرفی سلامت مردم به خاطر آلودگی هوا هم اکنون در خطر است و بخشی قابل توجه از ثروت ملی و سرمایه‌های مردمی صرف بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از آلودگی هوا می‌شود.
در این زمینه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان سهم خودروها در آلودگی هوای این کلانشهر را بیش از 70 درصد ذکر کرد و مهمترین علت آلودگی اصفهان را نیز خودروها دانست.
صنعت تولید خودروهای برقی سال‌ها است در جهان مورد توجه قرار گرفته و این بخش می‌تواند یکی از زمینه‌های مهم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تولید مشترک این نوع خودروها در ایران باشد.
استفاده از خودروهای الکتریکی به دلیل مزایای آن از جمله بازده بالا، تمیزی، بی سر و صدا بودن و شتاب بالا در شرایط فعلی یکی از نیازهای جدی و اساسی کلانشهرهای کشور است.
از طرفی سلامت محیط زیست به‌عنوان نیاز اصلی جوامع امروزی در اولویت قرار گرفته و خودروسازان جهانی نیز با توجه به این نیاز به تولید و عرضه انبوه خودروهای برقی روی آورده‌اند.
طبق پیش‌بینی‌ها تا سال 2020 میلادی، 20 میلیون و تا سال 2030 میلادی 100 میلیون خودروی برقی و حدود 400 میلیون دوچرخه، سه چرخه و چهارچرخه برقی در جاده‌های دنیا مجهز به پیشرانه‌های الکتریکی خواهند شد زیرا این نوع خودرو در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش آلودگی هوا نقش اساسی خواهد داشت.

()