مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 720منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005366 08:06:00 | 1395/12/2

محققان در زمینه مقابله با تغییرات جوی دست به ابتکار بی سابقه‌ای زده و باتری‌هایی را تولید کرده‌اند که با استفاده از آلودگی هوا کار می‌کند.

در عصر حاضر جهان به سرعت در حال گرم شدن است و پیدا کردن راهی ارزان قیمت برای خارج کردن گازهای گلخانه‌ای از اتمسفر مورد توجه دانشمندان قرار دارد. این روش‌ها به تامین انرژی مورد نیاز بشر نیز کمک زیادی می‌کند.

اکنون محققان وارد عمل شده و باتری قابل شارژی را ساخته‌اند که عملکرد آن مبتنی بر مخلوطی از دی‌اکسیدکربن و هواست و این یعنی تولید باتری جدیدی که از آلودگی هوا برای تولید جریان برق استفاده می‌کند.

در گذشته محققان توانسته بودند آلاینده‌های کربنی موجود در جو را برای تولید منبع انرژی آن هم با تبدیل مستقیم دی اکسید کربن به سوختی نظیر اتانول به کار گیرند.
حتی محققانی از آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور امریکا نیز ایده متفاوتی را مطرح کرده بودند. آنها سال گذشته پیشنهاد کردند که می‌توان گازهای گلخانه‌ای را از اتمسفر به چاه‌هایی به عمق یک تا دو کیلومتر پمپاژ کرد و از این طریق آب داغ را به سطح زمین هدایت کرده و منبعی نوین از انرژی را ارایه کرد.

اما حالا محققان به این فکر می‌کنند که می‌توان از دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر برای تولید برق به روش مستقیم در باتری‌ها استفاده کرد. البته این ایده در گذشته هم مطرح بوده اما یا اجرای آن مقرون به صرفه نبوده و یا اینکه عملا بازده چندانی نداشته است.

اکنون محققان دانشگاه دولتی پنسیلوانیا فکر می‌کنند که نوآوری آنها پاسخی جدی به نگرانی‌های موجود در عرصه انرژی و محیط زیست است. در این روش از دو محفظه که توسط غشای دارای منافذ بسیار ریز از هم جدا شده‌اند استفاده می‌شود تا گاز جذب شده در آب حل شده و به یکی از دو محفظه اضافه شود. در نهایت و پس از یک فرآیند پیچیده اما ارزان قیمت شیمیایی انرژی الکتریکی تولید می‌شود.

()