مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,29 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 902منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005426 08:13:00 | 1395/12/17

عضو هیات مدیره انجمن ایمنی زیستی گفت: ما می‌توانیم برای برطرف کردن مشکلات زیست محیطی ناشی از پسماندهای ظروف پلاستیکی، پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر با زیست فناوری را به تولید برسانیم.

سمیرا کهک عضو هیات مدیره انجمن ایمنی زیستی در همایش تازه‌های زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان در خصوص «زیست فناوری  و مهندسی ژنتیک در حفط محیط زیست و توسعه پایدار» اظهار داشت: همواره موضوع زیست فناوری مورد تایید و تاکید مقام معظم رهبری و ريیس جمهور بوده است.
وی با بیان اینکه توسعه پایدار نیاز به تامین منابع غذایی و محیط زیست دارد، افزود: تولید محصولات زیستی می‌تواند مزایایی از جمله مقاومت در برابر آفات، تولید گیاهان متحمل به علف‌کش، تولید موادغذایی با ویژگی‌های بهتر داشته باشد.
عضو هیات مدیره انجمن ایمنی زیستی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۱ سال از کشت محصولات تراریخته می گذرد، گفت: در این مدت زمان مقالاتی تولیدات این محصولات را مورد بررسی قرار داده است.
کهک اظهار داشت: فواید زیست محیطی محصولات تراریخته می‌تواند کاهش مصرف سموم، تنوع زیستی، کاهش انتظار گازCO۲  و انتشار گازهای گلخانه‌ای باشد.
وی در خصوص کاهش مصرف سموم که از فواید زیست محیطی محصولات تراریخته است، ادامه داد: استفاده از سموم معضلات زیست محیطی دارد که این موضوع توسط ۱۴۷ مقاله معتبر علمی نشان داده شده است؛ استفاده از محصولات تراریخته می‌تواند ۳۷ درصد استفاده از سموم در کشاورزی را کاهش، ۲۲ درصد تولید محصول را افزایش و سود کشاورزی را تا ۶۸ درصد ارتقا دهد.
وی با بیان اینکه از دیگر مزایای زیست محیطی محصولات تراریخته می‌توان به کاهش انتشار کربن اشاره کرد.
کهک اظهار داشت: ما باید در سال ۲۰۲۰ جریمه کلانی برای انتشار کربن در فضا بپردازیم زیرا ۳۰ هزار نفر سالانه به طریق آلودگی هوا در ایران جان خود را از دست می‌دهند؛ استفاده از محصولات تراریخته می‌تواند باعث کاهش کربن شود.

وی خاطرنشان کرد: سالانه ۱۷۷ هزار تن ظروف پلاستیکی تولید می‌شود که این موضوع مشکلات زیست محیطی فراوانی به‌دنبال خواهد داشت اما با زیست فناوری می‌توانیم پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر را تولید کنیم.
به گفته کهک محصولات تراریخته انتشار گازCO۲   را ۲۸ هزار میلیون برابر در سال کاهش می‌دهد. این میزان برابر است با حذف ۱۲ میلیون اتومبیل از جاده‌ها.
هیات مدیره انجمن ایمنی زیستی با بیان اینکه محصولات تراریخته می‌تواند ژن‌های فراموش شده را به محیط زیست باز گرداند، اظهار داشت: به‌عنوان مثال با این علم می‌توان برنجی که کیفیت غذایی خوبی ندارد ولی مقاوم به خشکی است را با ایجاد ژن‌های مقاوم به خشکی به صورت مطلوب به تولید رساند.

()