مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 709منبع: ايسنا
کد خبر : 10005430 08:06:00 | 1395/12/18

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیسی برای کاهش شدت ورود امواج الکترومغناطیسی خارجی شدند.

دکتر علی زینلی، محقق طرح  درباره این رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیسی اظهار کرد: با توجه به گسترش آلاینده‌های نوین ناشی از سبک زندگی  و ایجاد عوارض بر روی بدن، یکی از معضلات امروزه بشر ایمن‌سازی و کاهش میزان آلاینده‌ها است.

وی افزود: در واقع امروزه آلودگی امواج الکترومغناطیس مانند موبایل، تلفن‌های بی‌سیم، مودم‌های وای فای منازل شخصی و همسایگان و دکل‌های مولد امواج در خارج از ساختمان، پیرامون ما را احاطه کرده است.

زینلی ادامه داد: رنگ نانویی ضد امواج یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیب امواج الکترومغناطیس بوده و می‌توان از آن بر روی سطوح ساختمانی با لایه‌های نازکتری استفاده کرد و شدت ورود امواج الکترومغناطیس خارجی را کاهش داد.

محقق طرح با بیان اینکه این رنگ را از مشابه خارجی بازسازی کرده و نانوذرات را با گرافیت انبساط‌ یافته عامل‌دار کردیم، تصریح کرد: این طرح با استفاده از تکنولوژی و ذرات نانویی توانسته بیشترین راندمان شیلدینگ امواج در دنیا را به‌دست آورد؛ به گونه‌ای که میانگین این راندمان‌ها از 30 تا 40 دسی‌بل است، اما راندمان رنگ تولیدی ما تا 70 دسی‌بل هم بالا می‌رود.

وی با اشاره به اینکه این رنگ 99 درصد ضد امواج الکترومغناطیس است،‌ گفت: در واقع با استفاده از این رنگ می‌توانیم محیط اتاق را واکسینه کرده و شدت امواج را کاهش دهیم.
زینلی با گلایه از عدم حمایت متولیان امر از این اختراع،‌ گفت: تمام هزینه‌های این اختراع توسط خودمان تامین شد و فرایند ساخت این رنگ حدود یک سال و نیم طول کشید.
محقق طرح از عرضه این رنگ به بازار در اردیبشهت‌ماه سال آینده خبر داد.

رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیسی حائز رتبه نخست اختراع دانشجویی در نخستين همایش روز فناوری سلامت شده است.

()