مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 587منبع: ايرنا
کد خبر : 10005479 08:54:00 | 1396/1/17

محققان کلینیک مایو با استفاده از تحریک الکتریکی نخاع و درمان حرکتی به یک مرد فلج کمک کردند تا برای نخستين بار پاهای خود را که سه سال پیش فلج شده بودند، به طور ارادی تکان دهد، روی آنها بایستد و حرکاتی مانند گام برداشتن انجام دهد.

محققان می‌گویند، نتایج مطالعه موید این است که این فناوری در کنار توانبخشی می‌تواند به بیماران مبتلا به آسیب‌های نخاعی کمک کند تا کنترل حرکاتی را که از دست داده‌اند مانند گام برداشتن، کنترل تعادل و ایستادن، دوباره به‌دست آورند.

«کندال لی» محقق اصلی و مدیر آزمایشگاه مهندسی عصبی مایو گفت: ما واقعا شگفت زده شدیم زیرا نتایج مطالعه ما فراتر از انتظارتمان بود؛ این نتایج ابتدایی هستند اما فرآیند بهبودی بیمار مستمر است.
بیمار 26 ساله، سه سال پیش در ششمین مهره ناحیه توراسیک دچار آسیب نخاعی شد و حواس و حرکات قسمت میانی تنه خود را از دست داد، وی تحت 22 هفته درمان حرکتی قرار گرفت تا عضلاتش برای حرکت در جریان تحریک نخاعی آماده شود.
بیمار یاد شده تحت سه جلسه تمرین حرکتی در هفته به منظور آماده‌سازی عضلاتش برای انجام وظایفی در جریان تحریک نخاعی قرار می‌گرفت. همچنین مرتب آزمایش شد و نتایج این آزمایش‌ها محققان را بر آن داشت تا حدس بزنند که ممکن است هنوز اتصالات نهفته‌ای در سراسر منطقه جراحت باقی مانده باشد.
این بیمار بعد از درمان حرکتی، تحت یک جراحی قرار گرفت که در جریان آن یک الکترود در فضای اپیدورال در نزدیکی نخاع و در زیر منطقه آسیب دیده قرار گرفت.
الکترود به یک ابزار تحت کنترل رایانه در زیر پوست شکم بیمار، متصل شد و با ارسال جریان الکتریکی به نخاع، بیمار توانست حرکاتی را انجام دهد.
وی سه هفته پس از بهبودی از این عمل جراحی دوباره درمان حرکتی خود را از سر گرفت و در دو هفته نخست توانست پای خود را به طور ارادی در حالت دراز کشیده به پهلو حرکت دهد و در همین حالت حرکاتی مانند گام برداشتن انجام دهد و با کمک حمایت جزيی روی پاهای خود بایستد و نیز با قرار دادن بازوهای خود روی میله‌های تعادل بدن به طور مستقل بایستد.

()