مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 759منبع: پاون
کد خبر : 10005490 12:47:00 | 1396/1/21

صاحبان منازل مسکونی خراسان شمالی می‌توانند از درآمد احداث سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک خانگی بهره‌مند شوند.

مجری پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر خراسان شمالی گفت: با توجه به تاکید توانیر و وزارت نیرو مبنی بر جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر به جای بهره‌برداری غیراصولی از منابع فسیلی، احداث نیروگاه‌های خورشیدی در مقیاس‌های کوچک و بزرگ در دستور کار تمامی شرکت‌های توزیع برق کشور قرار گرفت.
مهندس «اسماعیل حسین‌پور» با بیان این که استان خراسان شمالی در این زمینه گام‌های بزرگی برداشته است تاکید کرد: در حال حاضر نیز تمرکز بر روی احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک است به این معنا که صاحبان منازل مسکونی می‌توانند با احداث نیروگاه‌های کوچک بر بام منازل خود، منابع درآمدی ثابتی برای خود ایجاد کنند.
وی خاطرنشان کرد: هر منزل مسکونی با اشتراک کنتور 25 آمپر می‌تواند تا ظرفیت 5 کیلووات نیروگاه خورشیدی احداث کند.
به گفته این مسوول، هر نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی در طی سال بالغ بر 9 هزار کیلووات ساعت انرژی تولید می‌کند که بیش از 3 برابر نیاز برق مصرفی یک خانواده معمولی است.
وی با اشاره به این که وزارت نیرو خرید هر کیلووات ساعت برق را با قیمت 8 هزار ریال به مدت 20 سال تضمین کرده است، اظهار داشت: به این ترتیب هر خانوار می‌تواند ماهیانه حدود 7 میلیون ریال درآمد فروش انرژی داشته باشد.
حسین‌پور یادآور شد: همچنین وزرات نیرو تعهد کرده، برق تولیدی نیروگاه‌هایی که با تجهیزات داخلی احداث شده را 30 درصد گران‌تر بخرد و همچنین مقرر شده نرخ تورم سالیانه نیز با فرمول خاصی به این مبلغ افزوده شود.
وی ادامه داد: متقاضیان احداث نیروگاه‌های خانگی می‌توانند، تقاضای خود را به شرکت توزیع برق استان تحویل دهند و شرکت نیز پیمانکار مجری طرح را به این افراد معرفی خواهد کرد.
در حال حاضر احداث هر کیلووات ساعت نیروگاه خورشیدی حدود 50 میلیون ریال هزینه در برخواهد داشت و مشترکان سه فار می‌توانند تا 15 کیلووات نیروگاه خورشیدی احداث کنند.

()