مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 726منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005583 08:56:00 | 1396/2/13

محققان دانشگاهی نوعی کاغذ ساخته‌اند که پلاسما تولید می‌کند. با استفاده از این کاغذ به‌عنوان پوشش روی لباس و تجهیزات می‌توان باکتری‌های خطرناک را از بین برد.

هر روز بر مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک افزوده می‌شود. از سوی دیگر لمس کردن سطحی آلوده یا ایجاد تماس با میکروب‌های موجود در هوا به تهدیدی واقعی برای سلامت عمومی تبدیل شده است.
درهمین راستا محققان دانشگاه روتگرز در امریکا راهی را برای ساخت کاغذ های تولید کننده پلاسما یافته‌اند.
می‌توان این کاغذها را مانند یک پوشش روی لباس یا دستگاه‌ها استفاده کرد تا هرگونه تماس با باکتری‌ها با روشی ارزان و ساده از بین برود.
به هرحال در پی تحقیقات دانشگاه یک ماده الکترونیکی ضد عفونی کننده الکترونیکی از کاغذ ساخته شد که روی آن لایه‌ای از آلومینیوم پوشیده شده و به‌عنوان نوعی الکترود تولید کننده پلاسما عمل می‌کند.
پلاسما یا گاز یونیزه شده زمانی ایجاد می‌شود که برق ولتاژ بالا گاز را یونیزه کند. در خصوص این ماده نیز هوای معمولی این فرآیند را تسهیل می‌کند.
به این ترتیب نوعی حوزه الکترون و یون با انرژی بالا به وجود می‌آید که هر نوع باکتری را تبخیر می‌کند.
آزمایش‌هاي انجام شده در دانشگاه روتگزر نشان داد دستگاه‌های کاغذی آنها می‌تواند ۹۹ درصد مخمرهای میکروبی به نام Saccharomyces cerevisiae را از بین ببرد و همچنین ۹۹.۹ درصد باکتری های E.coli را از بین ببرد.

البته در حال حاضر حسگرهای دقیق می‌توانند وجود باکتری E.coli را ردیابی کنند و دستگاه‌های مختلف می‌توانند با استفاده از انرژی خورشیدی باکتری را از بین ببرند.
هرچند این روش‌ها کارآمد هستند اما پرهزینه به حساب می‌آیند و نمی‌توان به طور وسیع آنها را به کار برد.

اما ضدعفونی کننده‌های مبتنی برکاغذ ارزان و انعطاف‌پذیر هستند. به راحتی می‌توان از آنها برای پاکسازی لباس و موارد دیگر استفاده کرد، یا حتی آن را در بانداژهای الکترونیکی به کار برد که فرآیند بهبود زخم را بهتر انجام می‌دهد.

()