مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 748منبع: برق نيوز
کد خبر : 10005607 07:32:00 | 1396/2/18

ريیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق و امور بین‌الملل وزارت نیرو گفت: برای تولید برق از لجن مازاد تصفیه‌خانه‌ها می‌توان یک تصفیه‌خانه را به ژاپنی‌ها معرفی کرد و برق تولیدی آن را نیز به‌صورت تضمینی خریداری کرد.

«حمیدرضا تشیعی» ريیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق و امور بین‌الملل وزارت نیرو در دیدار با معاون اداره همکاری‌های بین‌المللی وزارت محیط زیست ژاپن با اشاره به دیدار خود با معاون وزیر ایالتی محیط زیست ژاپن گفت: در آن دیدار مقرر شد کارگروه مشترک آبفا بین وزارت نیرو و محیط زیست ژاپن تشکیل شود.
وی ادامه داد: این کارگروه می‌تواند در زمینه احداث تصفیه‌خانه‌های غیرمتمرکز فاضلاب شهری و روستایی، همکاری در زمینه تولید برق از لجن مازاد تصفیه‌خانه‌ها و احداث نیروگاه‌های زباله‌سوز و زیست توده همکاری مشترک داشته باشد.
حمیدرضا تشیعی ضمن استقبال از تکنولوژی جاکوسا گفت: جمهوری اسلامی تمایل دارد در مورد تبدیل زباله به انرژی، با کشور ژاپن همکاری داشته باشد و برای این منظور نیاز است تا هیاتی از آن کشور به ایران اعزام شود و این موضوع در قالب سمینار مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
او با اشاره به اینکه پیشرفت مراحل کار ممکن است از طریق جایکا به کندی صورت پذیرد پیشنهاد کرد، تامین مالی این پروژه از طریق وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن انجام گیرد.
ريیس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق و امور بین‌الملل وزارت نیرو در خصوص پروژه‌های پایلوت در ایران نیز گفت: قصد داریم یک پروژه پایلوت در زمینه احداث تصفیه‌خانه غیرمتمرکز در یکی از مناطق روستایی اطراف تهران و یا یک مجتمع مسکونی برای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ خانوار تاسیس کنیم که می‌توان در این خصوص از متخصصان ژاپنی بهره‌مند شد.
وی سپس به پروژه تولید برق از لجن اشاره کرد و در ادامه خطاب به معاون اداره همکاری‌های بین‌المللی وزارت محیط زیست ژاپن گفت: برای تولید انرژی از لجن مازاد تصفیه‌خانه‌ها نیز می‌توانیم یک تصفیه‌خانه به شما معرفی کنیم و برق تولیدی آن را نیز به‌صورت تضمینی از شما خریداری کنیم.

تشیعی با بیان این مطلب که وزارت نیرو نماینده خود را برای نهایی کردن متن یادداشت تفاهم به وزارت محیط زیست ژاپن معرفی می‌کند تا آنها نیز نسبت به معرفی نماینده خود اقدام کنند اظهار داشت: نمایندگان موضوع سند و برگزاری سمینار یک روزه در زمینه موضوع جاکاسو را هماهنگ خواهند کرد و در صورت تمایل می‌توان از بخش خصوصی کشور ژاپن نیز تیمی را برای مذاکره با بخش خصوصی کشورمان به ایران دعوت کرد تا در حاشیه سمینار در نشست‌های BtoB به مذاکره با نمایندگان شرکت‌های ایرانی بپردازد.

خانم «کاکه گاوا» معاون اداره همکاری‌های بین‌المللی وزارت محیط زیست ژاپن نیز در سخنانی با اشاره به اینکه در این سفر یادداشت تفاهمی بین هیات ژاپنی با سازمان محیط زیست ایران در زمینه‌های آلودگی هوا، کیفیت آب و تغییرات جوی به امضا رسیده است گفت: در زمینه همکاری در ساخت نیروگاه زباله‌سوز اگر بحث تولید انرژی مطرح باشد اختیارات آن مربوط به وزارت انرژی است و اگر بازیافت زباله مورد نظر باشد وزارت محیط زیست مسوولیت آن را به عهده دارد.
وی ضمن اظهار تمایل به همکاری در زمینه احداث نیروگاه زباله‌سوز، با بیان این مطلب که این موضوع از سوی جایکا قابل مذاکره است افزود: چنانچه قرار باشد ژاپن فاینانس مورد نیاز را اجرایی کند، وزارت نیرو نیز باید هزینه‌های لازم را تامین کند.

خانم «کاکه گاوا» در خصوص تامین مالی پروژه زباله‌سوز از طریق وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن نیز اظهار داشت: اگر بحث امکان‌سنجی پروژه و ساخت یک پروژه به‌صورت پایلوت مطرح باشد، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن می‌تواند در این خصوص هزینه لازم را انجام دهد.
()