مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 505منبع: ايسنا
کد خبر : 10005630 09:13:00 | 1396/2/20

محققان کشورمان موفق به تولید سلول‌های خورشیدی شدند که فرآیندی مشابه فتوسنتز انجام می‌دهند.

راحله محمدپور، مجری پروژه «ساخت سلول‌های فتوولتایی نانوساختاری هیبریدی معدنی/بیولوژیکی» که این طرح را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به پایان رسانده است، درباره آن اظهار کرد: به علت محدود بودن منابع فسیلی در چند سال آینده چاره‌ای جز استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک وجود ندارد و این مساله رویکردی جهانی است. در میان انرژی‌های تجدیدپذیر نیز انرژی خورشیدی از پاک‌ترین انرژی‌ها است که در کشور ما نیز به وفور وجود دارد.

محمدپور ادامه داد: بنابراین محققان در کشورهای مختلف برای بهره‌وری از این انرژی به دنبال ساخت و تولید سلول‌های خورشیدی با بازدهی بالا، هزینه تولید پایین و پایداری زیاد هستند. در این طرح نیز ساخت سلول‌های فتوولتایی مدنظر قرار گرفت تا سلول‌های خورشیدی شبیه به برگ را تولید کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: در واقع با استفاده از مواد بیولوژیکی موجود باید فرآیندی مشابه فتوسنتز را در سلول‌های خورشیدی شبیه‌سازی کنیم تا با استفاده از پروتئین و کلروفیل فتوالکترون‌های نانو ساختار حساس شوند.

وی یادآور شد: این سلول خورشیدی در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده است، البته با وجود هزینه ساخت پایین این سلول‌ها به علت وجود الکترولیت مایع این سلول‌ها مشکل پایداری دارند. تحقیقات در حوزه پایداری سلول‌های خورشیدی در مرز دانش قرار داشته و محققان در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

()