مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 584منبع: ايرنا
کد خبر : 10005644 07:09:00 | 1396/2/24

چین با استفاده از اینترنت و دوچرخه یک سیستم حمل و نقل عمومی ارزان و بدون آلودگی تعریف کرده است که ضمن کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه‌های حمل و نقل شهروندان و متنوع‌سازی سیستم حمل و نقل عمومی به بهبود سلامت شهروندان نیز کمک می‌کند.

شاید جرقه این ابتکار به محبوبیت دوچرخه در جامعه چین برگردد، جامعه‌ای که در آن دوچرخه از دیرباز به‌عنوان یک وسیله حمل و نقل در میان شهروندان محبوب بوده است.

اکنون شهروندان چینی با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند، تنها با یک جستجوی ساده در سیستم «کیو آر کد دوچرخه» یا سیستم «کد پاسخ سریع دوچرخه» می‌توانند با پرداخت فقط یک یوان (معادل تقریبا پنج هزار ریال) از دوچرخه عمومی استفاده کنند.
این دوچرخه‌ها که مجهز به سیستم مکان‌یاب جی پی اس هستند، می‌توانند از هر جایی برداشته شوند و در هر جایی رها شوند.
کاربر با استفاده از سیستم یاد شده می‌تواند با توجه به موقعیت مکانی خود، نزدیک‌ترین دوچرخه به خود را پیدا کند.
بزرگراه‌ها و خیابان‌ها همگی دارای مسیر ویژه‌ای برای دوچرخه هستند و در پیاده‌روهای سطح شهر نیز مکان‌هایی برای پارک دوچرخه دیده می‌شود.
شرکت تحقیقاتی «پژوهش و بازارها»، تعداد شهروندان چینی که در سال 2016 از سیستم حمل و نقل عمومی دوچرخه استفاده کرده‌اند را حدود 20 میلیون نفر اعلام کرده و پیش‌بینی کرده است این تعداد در سال 2021 به حدود 198 میلیون نفر برسد.
شرکت یاد شده، بزرگ‌ترین شرکت تحقیقات بازار در جهان است که مقر آن در ایرلند قرار دارد.
بنا به اعلام شرکت یاد شده، در سال میلادی گذشته 30 شرکت چینی کارشان خدمات‌رسانی در بخش حمل و نقل عمومی مبتنی بر دوچرخه و اینترنت بوده است.
گر چه به نظر می‌رسد استفاده کنندگان از این سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر جوانان هستند، اما تعداد افراد مسنی که طرفدار این سیستم هستند و از آن بهره می‌برند نیز کم نیست و این می‌تواند از نظر کیفیت زندگی و سطح سلامت عمومی در چین نشانه خوبی باشد.

()