مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,30 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1027منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005690 09:03:00 | 1396/3/1

دانشمندان موفق به طراحی الگوریتمی شده‌اند که با دقتی بالا متون بلند را خلاصه کرده و این خلاصه را برای مطالعه در اختیار علاقمندان می‌گذارد.

الگوریتم یاد شده در قالب یک نرم‌افزار خودآموز که هنوز نامی برایش انتخاب نشده، به کار گرفته شده و می‌تواند اطلاعات موجود در اسناد مختلف را بررسی و خلاصه کند.

نرم‌افزار یاد شده در حوزه‌های مختلفی مانند پزشکی، حقوق و دیگر زمینه‌های تحقیقاتی علمی تبحر دارد. بنابراین اگر فرصت مطالعه متون علمی طولانی را ندارید یا در شب‌های امتحان پایان ترم با حجم انبوهی از مطالب برای مطالعه مواجه هستید، می‌توانید از این طریق مشکلتان را برطرف کنید.

الگوریتم مورد استفاده در این نرم‌افزار توسط محققان شرکت Salesforce ابداع شده و می‌تواند خلاصه‌های دقیق و منسجم از متون طولانی ارايه دهد. اگر چه دقت این نرم‌افزار هنوز به اندازه دقت خلاصه‌های تهیه شده توسط انسان‌ها نیست، اما کیفیت آن با استفاده از الگوهای هوش مصنوعی افزایش خواهد یافت.

ابداع این نرم‌افزار حاصل خرید شرکت نوپای متامایند توسط Salesforce در سال ۲۰۱۶ است. طراحی اصلی نرم‌افزار یاد شده ریچارد سوشر موسس دیتامایند است. نرم‌افزار یاد شده برای خلاصه‌برداری متون طولانی از فرآیندی موسوم به تقویت آموزش استفاده می‌کند که الهام گرفته از روش مورد استفاده حیوانات برای یادگیری است.

حیوانات در این روش از اقداماتی که به‌منظور تحقق یک هدف صورت می‌گیرد، بازخوردهای مثبتی دریافت کرده و در آینده هم از آنها بهره می‌گیرند. از همین شیوه برای آموزش به رایانه‌ها، انجام بازی‌های پیچیده، کنترل ربات‌ها و غیره استفاده می‌شود.

()