مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 500منبع: ايرنا
کد خبر : 10005715 08:31:00 | 1396/3/6

نخستین مرکز مدیریت سرمایه‌گذاری و توسعه مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در محل نمایشگاه دائمی سیر تحولات صنعت برق کرمان افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان در این آیین گفت: تولید برق در کرمان 85 سال سابقه دارد و نخستین ساختمان کارخانه تولید برق در استان کرمان مدت‌ها به صورت مخروبه بود که اکنون به موزه برق تبدیل شده است.
محمود شهبا با بیان اینکه انرژی برق یکی از زیرساخت‌های مهم برای توسعه است افزود: مستندسازی در پیشینه صنعت برق را آغاز کردیم و همچنین با انجام مصاحبه با 70 نفر از پرسنل قدیمی حوزه برق کرمان تاریخ شفاهی برق استان را نیز مستندسازی کنیم.
وی تصریح کرد: بر اساس توانمندی که استان کرمان در انرژی‌های تجدیدپذیر دارد به این نتیجه رسیدیم که برای نخستین بار در کشور منطقه انرژی‌های تجدیدپذیر را در استان کرمان ایجاد کنیم و تفاهمنامه‌ای سال گذشته در این خصوص امضا شد و امروز زمین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را داریم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان اظهار کرد: با توجه به پتانسیل خوب استان کرمان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، در توسعه سرمایه‌گذاری‌های خارجی اقدامات خوبی انجام داده‌ایم.
وی گفت: اگر به دنبال گسترش و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در استان هستیم باید توسعه صنایع وابسته به انرژی‌های تجدیدپذیر در داخل کشور و استان آغاز شود.
شهبا با تاکید بر اینکه از شرکت‌های دانش بنیان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت می‌شود افزود: روند کار سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر تحت کنترل قرار خواهد گرفت و سرمایه‌گذاران باید در برنامه زمان بندی اقدامات خود را انجام دهند.
وی بیان کرد: همچنین بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت 20 مگاوات در آینده‌ای نزدیک در منطقه ماهان کرمان افتتاح خواهد شد.
** 20 میلیارد دلار قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی در کرمان منعقد شد
استاندار کرمان گفت: 20 میلیارد دلار قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی در این استان منعقد شده که حدود 10 میلیارد دلار آن افتتاح شده یا در دست افتتاح است.
علیرضا رزم حسینی در آیین افتتاح نخستین مرکز مدیریت سرمایه‌گذاری و توسعه مناطق انرژی‌های تجدیدپذیر در نمایشگاه دائمی سیر تحولات صنعت برق کرمان افزود: از روز اول فعالیت دولت یازدهم فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران در این استان پهن شده است.
وی بیان کرد: متاسفانه به دلیل وجود گاز در کشور، کمتر به سمت تولید برق ارزان قیمت رفته‌ایم و در دولت تدبیر و امید نگاه و اقدامات ویژه‌ای برای تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر شده است.
استاندار کرمان با بیان اینکه این استان به سرزمین آفتاب مشهور است تاکید کرد: باید سهم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر استان افزایش پیدا کند و در راستای آن نیز صنایع مرتبط با این انرژی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه استان کرمان نیازمند استفاده از انرژی‌های خورشیدی است گفت: چهار هزار مگاوات برق در استان کرمان تولید یا برای تولید آن برنامه‌ریزی شده است.
رزم حسینی تصریح کرد: با اجرای طرح پنجره واحد بروکراسی دولتی را در استان کرمان برای سرمایه‌گذاری کاهش داده و ثمره آن را در سال جاری با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها خواهیم دید.
نخستین کارخانه برق کرمان 85 سال قبل توسط ابوالقاسم هرندی از تجار صاحب نام کرمان تاسیس و پس از بازسازی در سال 1394 به موزه برق کرمان تبدیل شد.
به گفته کارشناسان بیش از 70 درصد نقشه تابش نور خورشید در ایران در استان کرمان است و کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور موقعیت ممتازی دارد.
با حمایت دولت تدبیر و امید و سهل کردن امور سرمایه‌گذاری این مزیت بی نظیر کرمان از نگاه سرمایه‌گذاران خارجی نیز مغفول نمانده است.
استان کرمان به دلیل تابش خورشید در بیش از 300 روز سال، فضای طبیعی بی ‌نظیر برای تولید انرژی تجدیدپذیر و پاک دارد و همچنین زیرساخت‌‌های قابل قبول در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور قرار گرفته است.
با هدایت و حمایت دولت یازدهم در تسهیل سرمایه‌گذاری منطقه‌ای، استان کرمان در بخش سرمایه‌گذاری انرژی پاک در کشور رتبه ممتازی را به‌دست آورده است.
این آیین با حضور جمعی از مسوولان استان و هیات سرمایه‌گذاری اسپانیایی در محل نمایشگاه دائمی سیر تحولات صنعت برق کرمان برگزار و از صنایع برتر همکار با صنعت برق در سال 95 نیز تجلیل شد.

()