مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 845منبع: ايرنا
کد خبر : 10005742 08:35:00 | 1396/3/9

شرکت مادر تخصصی توانیر - شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) با اعلام فراخوانی خطاب به تامین کنندگان کنتورهای هوشمند برق، از صدور گواهینامه مطابقت با استانداردهای تولید برای کنتورهای تولیدی خبرداد.

 در فراخوان اعلامی دفتر تحقیقات صنعت برق مستقر در توانیر آمده است، طبق مقررات صنعت برق، رعایت استانداردهای تولید، از عوامل اصلی ارزیابی کیفی متقاضیان و به‌عنوان یکی از عوامل رد یا قبول در ارزیابی صلاحیت تامین کنندگان کالاهای تخصصی صنعت برق به شمار می‌رود.

این فراخوان با تاکید براین که احراز صلاحیت، منوط به انجام آزمو‌ن‌های نوعی و استقرار برنامه کنترل کیفیت (QC Plan) در فرآیند تولید است، آورده شده است: دراین راستا شرکت توانیر بر اساس اختیارات قانونی خود، در نظر دارد پیش از ارزیابی سایر عوامل و معیارهای ارزیابی کیفی تامین‌کنندگان کنتورهای هوشمند، بر اساس نتایج انجام آزمون‌های نوعی و بررسی استقرار برنامه کنترل کیفیت (QC Plan) گواهینامه مطابقت با استانداردهای تولید صادرکند.
همچنین شرکت‌های تولیدکننده کنتور هوشمند مجاز خواهند بود آزمون‌های قابل انجام در داخل کشور را زیر نظر شورای ارزیابی و مطابقت با استانداردهای تولید، در آزمایشگاه‌های مورد تایید داخلی انجام دهند و آزمون‌های غیرقابل انجام در داخل کشور را با نظارت بازرس در آزمایشگاه معتبر خارج از کشور انجام دهند.
همچنین این شرکت‌ها می‌توانند به انتخاب خود، تمام آزمون‌ها را با نظارت بازرس مورد تایید توانیر در آزمایشگاه معتبر خارجی انجام دهند.
براساس این فراخوان، شرکت‌های تامین کننده کنتورهای هوشمند باید درخواست خود را به دبیرخانه کمیته فنی بازرگانی به آدرس میدان ونک- خیابان شهید عباسپور- شرکت توانیر ارايه کنند.
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو چندی پیش در جریان بازدید از یک واحد تولیدی در ساوجبلاغ در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه آب و برق، گفت: با همکاری بخش خصوصی و کارخانجات سازنده کنتورهای هوشمند و با ارايه خدمات و کنترل کیفی لازم امکانات بسیار عظیم به مصرف کننده می‌دهد.
وی گفت: مواد پلاستیکی بدنه کنتور در کنتورسازی‌های داخل کشور، وارداتی است که قصد داریم در جلسه‌ای از واحدهای پتروشیمی داخلی بخواهیم که این مواد را تولید کنند تا از این پس ادعا کنیم صد درصد کنتورهای هوشمند در ایران تولید می‌شود.

()