مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 897منبع: پاون
کد خبر : 10005888 09:13:00 | 1396/4/7

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان از مبادله برق با 4 کشور همسایه در شمال غرب کشور خبر داد و گفت: در طول سال 95، بيشتر صادرات و واردات انرژی برق جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همجوار در حوزه شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان به ترتیب 451 و 1187 مگاوات بوده است.

دکتر «افشین روشن میلانی» مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان ضمن اعلام این مطلب افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه جغرافیایی شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان با کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان (جمهوری آذربایجان) کارتبادل و ترانزیت برق را انجام می‌دهد.
وی افزود: قرارداد با کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان چون به حالت تبادل است از اين رو در پایان هر سال میلادی، میزان واردات و صادرات انرژی برق به این کشورها پایاپای می‌شود.
روشن میلانی بيشتر صادرات برق به این کشورها طی سال 95 شمسی را 451 میلیون کیلوولت ساعت و میزان واردات برق در حوزه این منطقه را نیز 1187 میلیون کیلووات ساعت اعلام نمود که به ترتیب 6.9 و 27.4 درصد کل صادرات و واردات انرژی برق کشورمان را شامل می‌شود.
مدیرعامل برق آذربایجان در عین حال تصریح کرد که در خصوص کشورهای آذربایجان و ارمنستان معمولاً زمانی‌که اوج مصرف برق در کشورمان است، دریافت کننده و در زمانی‌که مازاد تولید برق در کشور وجود دارد و اوج مصرف کشورهای مذکور می‌باشد صادرکننده انرژی برق به این کشورها هستیم.
میلانی این اقدام را بسیار مهم اعلام کرد و گفت: تبادل پایاپای برق کشورمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منزله این است که در هزینه احداث نیروگاه در کشورمان و یا کشورهای طرف قرارداد صرفه‌جویی شده قابل ملاحظه‌ای متصور است.

()