مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 747منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005949 07:17:00 | 1396/4/19

مرحله نخست سامانه «رصد» با قابلیت پایش لحظه‌ای حوادث و اتفاقات شبکه‌های توزیع برق کشور راه‌اندازی شد.

مسعود صادقی، سرپرست دفتر نظارت بر توزیع معاونت هماهنگی توزیع شرکت توانیر اظهار داشت: این سامانه با هدف اشراف بر وضعیت لحظه‌ای و عملکرد بهره‌برداری شبکه‌های توزیع برق در دفتر نظارت بر توزیع ایجاد شده که نتیجه آن ارتقای کنترل و نظارت عالی به‌منظور خدمات‌رسانی مطلوب‌تر به مشترکان است.

وی درخصوص راه‌اندازی سامانه «رصد» گفت: بستر این سامانه طی ۱۰ سال گذشته در حوزه توسعه و راه‌اندازی مراکز فوریت برق در کشور فراهم شد و سامانه «رصد» با استفاده از این بستر طی یک ماه گذشته از ایده تا اجرا شکل گرفت و با هماهنگی معاون هماهنگی توزیع توانیر و نظر مساعد ایشان تبلور لازم را پیدا کرد.

صادقی درخصوص مهم‌ترین دستاوردهای سامانه رصد اظهار داشت: این سامانه ما را قادر می‌سازد به‌طور دقیق از وضعیت عملکرد بهره‌برداری شرکت‌های توزیع آگاه شویم و واکنش خود را مطابق با آن تنظیم و اقدامات اصلاحی را بدون فوت وقت به کار بگیریم. از آنجا که شبکه‌های توزیع در ساعات پیک در تنش بیشتری قرار می‌گیرند و احتمال بیشتری برای بروز وقفه‌های برق‌رسانی به ویژه در تابستان وجود دارد، از این رو اطلاع از وضعیت شرکت‌های توزیع در پیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و واحدهای کشیک مرکز پایش و کنترل شبکه‌های توزیع در زمان پیک روز و پیک شب مستقر و فعال هستند.
وی درخصوص نقش سامانه رصد در مدیریت بار مشترکان خاطرنشان کرد: یکی از خدمات مرکز پایش و کنترل، همکاری در عبور موفق از پیک بار شبکه سراسری است و امکاناتی فراهم کردیم تا اطلاعات لازم با سرعت و اطمینان بالاتری در اختیار مراکز کنترل دیسپاچینگ توزیع قرار بگیرد و علاوه بر آن در شرایط اضطراری، امکان صدور فرامین مرتبط با واکنش سریع عملیات راهبری شبکه نیز فراهم شده است. این سامانه بیشتر روی سیستم مدیریت خاموشی‌ها و اتفاقات (OMS) متمرکز است و در آینده می‌توان از همه مکانیزم‌های هوشمند موجود در شبکه و اتصال آن به سامانه‌های فوریت‌های برق ۱۲۱ بهره‌مند شد و حتی با اتصال به نرم‌افزار ۱۲۱ و ارتباط آن با شبکه GIS می‌توانیم به شکل دقیق‌تر به خاموشی‌ها دسترسی پیدا کنیم و تحلیل دقیق‌تری از اتفاقات داشته باشیم.»

()