مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 تير 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 383منبع: ايرنا
کد خبر : 10005956 08:14:00 | 1396/4/20

محققان کشور در تحقیقات خود از 10 ایستگاه در سواحل خلیج فارس بهترین منطقه برای تولید انرژی از نوسانات جزر و مدی را تعیین کردند.

مسعود صدری‌نسب با اشاره به مشکلات آلودگی‌های زیست محیطی در استفاده از سوخت‌های فسیلی گفت: بسیاری از کشورها به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر روی آورده‌اند و دریا و انرژی جزر و مد یکی از این منابع است که برخی از کشورهای همسایه همچون هند و پاکستان از این منبع استفاده کرده‌اند.

مجری پروژه «پتانسیل‌یابی انرژی جزر و مدی در دریای عمان و خلیج فارس» افزود: ایران نیز در شمال و جنوب از موهبت وجود آب دریا برخوردار است که باید از آن برای استحصال انرژی بهره ببرد که در این پروژه از شمال خلیج فارس تا چابهار، مطالعات به‌منظور اندازه‌گیری نوسانات جزر و مدی انجام شد. بر اساس این تحقیقات از 10 ایستگاه مورد مطالعه 5 ایستگاه به‌عنوان مناطق مناسب برای استحصال انرژی مشخص شد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین بیان کرد: این تحقیقات نشان داد در منطقه خوریات، خورموسی بیشترین نوسانات جزر و مدی وجود دارد و بهترین منطقه برای تولید انرژی برق است پس از آن نیز مناطق بندر امام، بنادر پل و کاوه قرار دارند.
وی درباره نوسانات جزر و مدی در منطقه بندر امام (ره) نیز عنوان کرد: در یک روز قمری در این منطقه دو بار جزر و دو بار مد ایجاد می‌شود، یعنی هر 6 ساعت یک بار آب پایین رفته و 6 ساعت طول می‌کشد تا آب دوباره بالا بیاید و هر بار نیز حدود 5.5 الی 6 متر آب بالا و پايین می‌شود. در این منطقه توانایی تولید 60 تا 80 مگاوات انرژی الکتریکی تجدیدپذیر وجود دارد و از آنجا که مجتمع بندری امام خمینی(ره) و منطقه آزاد تجاری پتروشیمی نزدیک محل احداث این نیروگاه است، برق تولیدی، خریداران خود را خواهد داشت.

()