مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,31 فروردين 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 332منبع: روابط عمومي شركت برق منطقه‌اي خراسان
کد خبر : 10005961 08:23:00 | 1396/4/21

جلسه مدیریت مصرف برق در سطح سه استان خراسان، با حضور مهندس احمدی‌یزدی معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر، مدیران عامل شرکت‌های برق منطقه‌ای خراسان، توزیع نیروی برق شهرستان مشهد و شرکت‌های توزیع نیروی برق استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی و همکاران ایشان برگزار شد.

مهندس متولی‌زاده خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به موضوع اصلاح الگوی مصرف دارند و این امر جزو مهم‌ترین سیاست‌ها است. وی توجه به اقتصاد برق را جزو مهم‌ترین موضوعات صنعت برق عنوان کرد و افزود: توجه به درآمدها و هزینه‌های صنعت برق بیانگر این است که بخش عمده‌ای از هزینه‌ها برای توسعه زیرساخت‌ها ناشی از تامین رشد مصرف برق اختصاص می‌یابد. مهندس متولی‌زاده ضمن اشاره به رشد بسیار بالای مصرف برق در کشور تصریح کرد: متوسط رشد مصرف برق کشور در سال جاری به 8 درصد رسیده و این در حالی است که میانگین رشد مصرف برق در دنیا یک درصد می‌باشد.

در سال گذشته برای تعداد ساعات و روزهای محدودی مصرف برق کشور به 50 هزار مگاوات رسید و برای این ساعات محدود باید چندین هزار مگاوات برق تولید شود که تامین این میزان نیاز، مستلزم ساخت نیروگاه‌های جدید با هزینه‌های میلیاردی است. وی با اشاره به اینکه تولید 1000 مگاوات برق سالانه به 700 میلیارد تومان هزینه خرید برق نیاز دارد، افزود: برای جلوگیری از این هزینه‌ها باید در ساعات پیک و تابستان به مدیریت مصرف برق توجه ویژه‌ای صورت گیرد. وی طرح ذخیره عملیاتی و اصلاح تعرفه‌های برق در ساعات پیک را از برنامه‌های مدیریت مصرف برق عنوان کرد و در پایان اظهار داشت: در بسیاری از کشورها ساعات پیک مصرف برق مشخص و نرخ تعرفه‌ها در آن ساعات متفاوت است که با تدابیر انجام‌شده این ساعات را با کمترین مشکل سپری می‌کنند.
مهندس احمدی یزدی در زمینه پیک‌سایی و اقدامات صورت گرفته در این زمینه اظهار داشت: در سال 1394 برنامه‌ریزی برای پیک سال 1395 صورت گرفت و با برنامه‌ریزی انجام‌شده ایام پیک مصرف برق را در سال گذشته با کمترین خاموشی پشت سر گذاشتیم که این برنامه‌ریزی‌ها برای سال جاری نیز صورت گرفته است. وی با اشاره به 200 ساعت پیک‌بار در طول سال اظهار داشت: مصرف برق در این ساعات حدود 4 هزار مگاوات افزایش می‌یابد که باید مدیریت شود.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر فعال کردن دیزل ژنراتورها، اجرای طرح فهام و استفاده از کنتورهای هوشمند از جمله اقدامات مهم در زمینه مدیریت مصرف برق عنوان کرد و اظهار داشت: تا پایان سال گذشته 120 هزار کنتور هوشمند در کشور نصب‌ شده است که برای نصب 450 هزار کنتور برنامه‌ریزی‌شده، فاصله‌ داریم. مهندس احمدی‌یزدی جابجایی بار را از دیگر اقدامات مدیریت مصرف برق عنوان کرد و اظهار داشت: در سال گذشته 3 هزار مگاوات مصرف برق، بار در ساعات پیک جابجا شد که این ظرفیت می‌تواند به 4 برابر افزایش یابد. وی همچنین گفت: در سال گذشته در بخش کشاورزی 1000 مگاوات مدیریت مصرف برق صورت گرفت که این مقدار می‌تواند افزایش یابد. مهندس احمدی یزدی در پایان توجه به مباحث فرهنگی و استفاده از لامپ‌های LED در روشنایی معابر، را از دیگر اقدامات مورد توجه در زمینه مدیریت مصرف برق عنوان کرد.

شایان‌ ذکر است: در این جلسه مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق شهرستان مشهد و شرکت‌های توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی و جنوبی و معاون بهره‌برداری شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان شمالی گزارشی از اقدامات انجام‌شده در زمینه مدیریت مصرف برق را ارايه و در پایان از دیسپاچینگ شمال شرق کشور بازدید کردند.

 

()