مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
چهارشنبه,26 دي 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 553منبع: ايرنا
کد خبر : 10005963 09:38:00 | 1396/4/22

جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به تولید کیسه‌هایی شدند که علاوه بر ماندگاری کمتر در طبیعت، منجر به کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن رد پای کربن در جوامع و جلوگیری از صدمات زیست محیطی پلاستیک‌ها می‌شوند.

جمعی از محققان دانشگاه صنعتی شریف در گروه تحقیقاتی مواد پلیمری دانشکده مهندسی و علم مواد این دانشگاه برای یافتن راه‌حل کاهش آثار مخرب پلاستیک در جوامع، با انجام یک دهه تحقیقات در زمینه پلاستیک‌های دوستدار محیط زیست، موفق به صنعتی‌سازی خانواده جدیدی از پلیمرها شده‌اند که می‌توانند جایگزین پلاستیک‌های نفتی شوند.
این دسته از پلیمرها از منابع تجدیدپذیر تهیه می شوند و ماندگاری کمتری در طبیعت دارند. کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن رد پای کربن در جوامع و جلوگیری از صدمات زیست محیطی پلاستیک‌ها از جمله دستاوردهای این محصول بوده است.
این محصول برای نخستین بار در ایران، در شرکت پارسا پلیمر شریف، نخستين شرکت دانش بنیان کشور تولیده شد. شرکت یادشده به همت دانش اموختگان دانشگاه صنعتی شریف و حمایت‌های دکتر رضا باقری، استاد دانشکده مهندسی و علم مواد در زمینه تولید آمیزه‌های پیشرفته پلیمری فعال است.
این خانواده از پلاستیک‌ها مبتنی بر زنجیره‌های تهیه شده از نشاسته طبیعی است که با برخی دیگر از رزین‌های زیست‌های زیست پایه مثل PLA و غیرزیست پایه؛ اما زیست تخریب‌پذیر مثل PBAT سازگار و برای بهینه‌سازی خواص با نانوالیاف سلولز تقویت شده‌اند.
این نانوکامپوزیت که به‌صورت یک اختراع ملی به ثبت رسیده است، گواهی از مرجع جهانی تضمین کیفیت محصولات دوستدار محیط زیست (انستیتوی وینکوته در بلژیک) دارد. محصولات پارسا پلیمر شریف به صورت مواد اولیه برای کاربردهای دمش فیلم، اکستروژن، و تزریق طراحی شده و به‌صورت محصول نهایی، فیلم و انواع کیسه برای صنعت بسته‌بندی نیز قابل عرضه است.

()