مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 893منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005969 08:03:00 | 1396/4/24

مدیرکل تامین منابع مالی شرکت توانیر با اشاره به آماده‌سازی فرآیند برگزاری مناقصه تامین تجهیزات ۸۴ پست انتقال توزیع برق در کشور، از شرکت‌های داخلی خواست تا برای حضور در این مناقصه  اعلام آمادگي کنند.

مسعود خانی با بیان این که این مناقصه، فاز دوم از طرح تامین تجهیزات ۳۱۲ دستگاه پست فوق توزیع شرکت‌های برق منطقه‌ای به شمار می‌رود، تصریح کرد: فاز نخست این پروژه‌ها پیشتر توسط شرکت برق منطقه‌ای تهران به نمایندگی از سایر شرکت‌های برق منطقه‌ای برای تامین تجهیزات ۶۷ دستگاه پست فوق توزیع برق برگزار شده بود.

خانی گفت: باتوجه به نیاز شبکه انتقال، مناقصه تامین تجهیزات احداث ۸۴ پست انتقال و نیز تامین تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع درحال آماده‌سازی است و ما امیدواریم که شرکت‌های داخلی بتوانند توان فنی و اقتصادی خود را در این مناقصه نشان دهند.

خانی با اشاره به این که براساس مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تامین مالی خارجی برای خرید تجهیزاتی که توانایی ساخت داخل آنها وجود ندارد منوط به انتقال تکنولوژی شده است، تصریح کرد: رعایت مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص توسعه توانمندسازی داخلی در قراردادهای بین‌المللی در تمام مناقصات مورد تاکید توانیر قرار دارد.

برپایه این گزارش، مدیرکل تامین منابع مالی شرکت توانیر پیشتر نیز در خصوص حمایت صنعت برق از شرکت‌های داخلی، گفته بود که بهره‌گیری حداکثری از توان داخلی و انتقال فناوری به داخل کشور، به‌عنوان خط قرمز توانیر در مذاکره با شرکت‌های خارجی قلمداد می‌شود.

خانی با اشاره به صدور مجوز استفاده از تسهیلات مالی خارجی(فاینانس) برای تامین تجهیزات ۶۷ دستگاه پست فوق توزیع برق خاطرنشان ساخته بود: براساس مجوز شورای اقتصاد، استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای این بخش با پیش شرط تامین ۸۰ درصد تجهیزات از شرکت‌های صلاحیت‌دار داخلی، مجاز است.

وی همچنین افزود: مجموعه صنعت برق کشور همان‌گونه که تاکنون با حمایت از شرکت‌های داخلی باعث خودکفایی در بسیاری از بخش‌های صنعت برق شده است، از این پس نیز درهمین راستا قدم خواهند برداشت چرا که تجربه نشان داده خرید صرف کالا و خدمات از خارجی‌ها ممکن است یک پروژه را به سرانجام برساند اما جذب سرمایه‌گذاری خارجی و مشارکت آن با بخش داخل و بهره‌گیری توامان از فناوری‌های روز دنیا و انتقال آن به داخل کشور از طریق توانمندسازی شرکت‌های داخلی، آینده صنعت برق را تضمین نموده و صنعت برق و اقتصاد کشور را در مقابل تلاطم‌های سیاسی و اقتصادی مقام می سازد.

()