مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,31 فروردين 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 306منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10005974 08:20:00 | 1396/4/25

محققان دانشگاهی یک پارچه رایانه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند کوچک‌ترین حرکات بدن را ردیابی کند. این پارچه در حقیقت یک حسگر ارتجاعی است که می‌توان از آن در تولید لباس‌های ورزشی استفاده کرد.

محققان دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست امریکا پارچه‌های رایانه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند هر تکه از لباس را به یک ردیاب سلامت کاربر تبدیل کند.
این پارچه با استفاده از حسگرهای ارتجاع‌پذیر و نرم ساخته شده که می‌تواند اطلاعات طیف وسیعی از حرکات بدن انسان را منتقل کند.
بیشتر حسگرهایی که برای جمع‌آوری انتقال اطلاعات در گجت‌های پوشیدنی فعلی استفاده می‌شوند، از مواد سختی ساخته می‌شود که حرکات بدن کاربر را مشکل می‌کنند.
اما محققان هاروارد موفق شده‌اند عناصر رایانه‌ای را در  پارچه ببافند تا یک حسگر پوشیدنی انعطاف‌پذیر و ارتجاعی بسازند. این پارچه را می‌توان در لباس‌های ورزشی به‌کار برد. علاوه بر آن در آینده می‌توان از آن اگزواسکلتون‌های نرمی ساخت که در بخش درمان‌های بلند مدت کاربرد دارد.

فناوری این پارچه شامل یک ورقه نازک از سیلیکون است که میان دو لایه پارچه رسانا قرار گرفته است. چنین ترکیبی یک حسگر خازنی می‌سازد. حسگرهای خازنی با کنترل هرگونه شارژ الکتریکی درون پارچه، کوچک‌ترین حرکت کاربر را ردیابی کنند.

 هنگامی‌که پارچه(در حقیقت حسگر) از یک طرف کشیده می‌شود، به آن فشاری وارد می‌شود. در نتیجه لایه سیلیکونی نازک‌تر می‌شود و لایه‌های رسانا به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. این روند ظرفیت حسگر را با توجه به میزان کشیدگی تغییر می‌دهد و اطلاعات منتقل می‌شوند.
این پارچه به اندازه‌ای حساس است که  می‌تواند کشیدگی فیزیکی کمتر از یک میلیمتر را در بدن کاربر ردیابی کند.

()