مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,1 تير 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 396منبع: پاون
کد خبر : 10005978 09:16:00 | 1396/4/26

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق اصفهان گفت: با هوشمندسازی موتورخانه‌ها می‌توان ضمن ایجاد دمای محیطی مناسب برای ساختمان، مصرف برق خانوارها را کاهش داد.

محمدمهدی عسگری در جمع نماینده هیات امنای مجتمع‌های مسکونی بزرگ در حوزه جنوب غرب اصفهان به افزایش مصرف برق در روزهای گرم سال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید کشور مشخص است و ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های 70 هزار مگاوات است که در طول 60 روز سال میزان مصرف برق در کشور از میزان تولید افزایش می‌یابد.
وی در ادامه تصریح کرد: کل مصرف شهر اصفهان 1100 مگاوات است که اگر میزان مصرف بیش از میزان تولید شود دو راهکار وجود دارد که یکی اعمال خاموشی است و دیگری مدیریت مصرف که با فرهنگ‌سازی‌هایی که در این خصوص صورت گرفته از مشترکان خواسته شده که از ساعت 13-11 استفاده از سیستم‌های سرمایشی خود را به حداقل برسانند و یا به مدت یک ربع آن را خاموش کنند
وی تاکید کرد: با 10 تا 15 درصد مدیریت بار می‌توانیم از ایجاد یک نیروگاه به مبلغ 50 هزار میلیارد تومان پیشگیری کنیم که نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه تعریفی برای 3 تا 4 ساعت راه‌اندازی آن در روزهای گرم تابستان وجود ندارد.
وی به طرح‌های تشویقی برای مشترکان صنعتی، تجاری، کشاورزی و مشترکان خانگی اشاره و تاکید کرد: مجتمع‌های مسکونی با کاهش مصرف انشعاب دیماندی تا 15 درصد از پاداش‌های در نظر گرفته شده بهره‌مند می‌شوند در خصوص صنایع پاداش‌ها، پرداخت‌های یک دوره قبض برق آن‌ها می‌باشد که در مهر ماه به آن‌ها پرداخت می‌شود و برای مجتمع‌های بزرگ نیز این امکان وجود دارد.
وی اظهار داشت: در کنار این گونه طرح‌ها برای مشترکان خانگی به‌طور مجزا نیز طرح‌های ویژه‌ای وجود دارد که کاهش مصرف برق در زمان پیک می‌باشد و مشترکان با استفاده از دور کند کولر و تنظیم اسپیلت بر روی 25 درجه و خاموشی یک ربع در پیک بار روزانه از می‌توانند این پاداش‌ها استفاده کنند.
وی تاکید کرد: اگر میزان مصرف دیماند از مقدار مجاز افزایش یابد؛ دو نوع جریمه را به همراه دارد یکی به علت اضافه مصرف که در قبوض مصرف دیده می‌شود و دیگری نادرستی مصرف یا ضریب زیان که اگر ضریب قدرت کمتر از 9 دهم تا یک باشد از قدرت راکتور شبکه استفاده می‌شود و هزینه‌های زیادی را برای این مشترکان به بار می‌آورد.
وی با اشاره به اینکه سیستم موتورخانه‌ها باید هوشمند شود، گفت: با هوشمندسازی موتورخانه‌ها می‌توان یک دمای محیطی مناسب را برای ساختمان ایجاد نمود که بر اساس سنسورهایی که در بیرون از ساختمان و درون ساختمان تعبیه می‌شود یک دمای مناسب را در طول شبانه‌روز به محیط داخلی می‌دهد.
وی در ادامه هوشمندسازی به دو نوع خازن اشاره کرد و گفت: دو نوع خازن وجود دارد که یکی به‌صورت ثابت است اما نوع دیگر خازن‌ها به‌صورت پله‌ای است که دارای رگلاتورهای مشخص است که هر کجا که میزان ضریب قدرت به کمتر از 9 دهم برسد وارد مدار شده و اجازه استفاده از قدرت راکتوز شبکه را نمی‌دهد که به‌طور قطع در کاهش هزینه‌های مصرف مؤثر است.

()