مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,21 آبان 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 991.5منبع: ايرنا
کد خبر : 10005992 08:01:00 | 1396/4/31

ريیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا پایان امسال به یک هزار مگاوات می‌رسد.

«سیدمحمد صادق‌زاده» ظرفیت‌های ایجاد شده در نیروگاه‌های تجدیدپذیر را تا پایان سال گذشته بیش از 100 مگاوات عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 100 مگاوات نیروگاه جدید به بهره‌برداری رسیده است، گفت: حدود 800 مگاوات نیروگاه نیز در حال ساخت است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
صادق‌زاده با ذکر این نکته که مقبولیت انرژی‌های تجدیدپذیر به شدت افزایش پیدا کرده و به‌صورت یک مطالبه جدی درآمده است، افزود: در دو سال اخیر به همت مجلس و دولت اتفاقی افتاده که هنوز اندکی زمان نیاز است تا میوه آن را بچینیم.
ريیس ساتبا افزود: خرید تضمینی برق، بیست ساله شدن دوره خرید، توسعه تکنولوژی، متنوع شدن قیمت‌ها و افزایش سطح آن‌ها و ثبات گرفتن نهاد متولی تجدیدپذیرها از اقدامات مهم در 2 سال اخیر بوده است.
ريیس ساتبا گفت: به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق تکلیف شده است که پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک را در طول پنج سال نصب کند که این، به شرط حضور بخش خصوصی دست یافتنی است.
معاون وزیر نیرو اضافه کرد: قیمت‌گذاری تجدیدپذیرها امروزه در دنیا کاهش پیدا کرده ولی تنوع زیادی در قیمت‌ها است؛ به‌عنوان نمونه در کشور چین آخرین مناقصه حدود هشت سنت بر کیلو وات ساعت بوده؛ در ابوظبی حدود 2.55 و در دبی که نزدیک ابوظبی است حدود 7.5 سنت بر کیلووات ساعت بوده است.
ريیس ساتبا با اشاره به اینکه ما کشوری هستیم که هزینه تمام شده انرژی حاصل از سوخت فسیلی آن 12 سنت بر کیلو وات ساعت است که از این مبلغ فقط 1.5 سنت بر کیلووات ساعت را از مردم دریافت می‌کنیم و جزو معدود کشورهایی هستیم که برای سوخت فسیلی یارانه گسترده پرداخت می‌کنیم.
هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در دولت یازدهم معادل سه برابر کل تاریخ صنعت برق، نیروگاه تجدیدپذیر احداث شده است.
گزارش‌ها حاکیست بیش از 72 درصد از افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسیده است.

()