مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1294منبع: شماره 84 امواج‌برتر
مقاله / تحلیل

در اوج مصرف

کد خبر : 10006002 14:20:00 | 1396/5/1

اگر نتوانيم دنيا را بهتر از آن‌چه تحويل گرفته‌ايم به نسل آينده تحويل دهيم، هيچ پيشرفتي نكرده‌ايم. لازم نيست دنياي ايده‌آلي براي آيندگان بسازيم، فقط اندكي بهتر از آن‌چه تحويل گرفته‌ايم كافي است. اين اندك ممكن است با خاموش كردن يك لامپ كوچك ال اي دي يا خارج كردن يك وسيله بسيار كم‌مصرف مانند دستگاه شارژ تلفن‌همراه از پريز اتفاق بيافتد. بي‌شك اين حركت، حركتي است در جهت ساختن دنيايي بهتر براي حال و آينده. اما هرگز اين اندك نبايد از حركت بايستد. بايد باور كرد كه خاموش كردن فقط يك لامپ دنيا را تغيير مي‌دهد و مصرف نكردن فقط يك كيسه پلاستيكي دنيا را دگرگون مي‌كند و كاشتن تنها يك دانه جهان را سرسبز مي‌كند و نگهداري تنها يك بوته‌ي سبز كمك بزرگي است به حفظ زيستگاه بشر. بايد باور كرد كه بهار با يك گل بهتر است از بهار بدون گل و بايد باور كرد دشوارترين و طولاني‌ترين راه‌ها با نخستين گام آغاز مي‌شود و چه خوب است اين نخستين گام در همين زمان آغازگر آن راه دراز باشد.


براي توانستن يك جامعه بايد هر يك از اشخاص آن جامعه توانستن را باور داشته باشند. باورهاي جامعه است كه يك جامعه را بارور مي‌كند. بايد باور كنيم بحران آب و انرژي و محيط‌زيست، كشور را فرا گرفته است و ما پر شتاب و بي‌پروا همه‌ي داشته‌هاي امروز و آينده زمين را اسرافكارانه مصرف مي‌كنيم. بي‌رحمانه بر زمين مي‌تازيم، گويي كره‌اي ديگر را براي زندگي يافته‌ايم يا موجوداتي ديگر قرار است براي نجات ما به زمين بيايند. جاي تعجب است كسي كه حاضر نيست چراغ كوچك داخل خودرو را از ترس خالي شدن باتري تا صبح روشن بگذارد، چراغ‌هاي تزييني و تبليغاتي تابلوي محل كار خود را در ساعت‌هايي كه هيچ كس از خيابان‌ها عبور نمي‌كند تا صبح روشن مي‌گذارد بي آن‌كه بيانديشد انرژي مصرفي آن، منبع انرژي ديگري را تخليه خواهد كرد و سهمي از كربن به هوا هديه خواهد نمود.


باور كرده‌ايم كه سيم‌كارت اعتباري براي ادامه كار نيازمند هزينه‌اي براي شارژ است و اعتبار خط پرسرعت اينترنت با مصرف بيش از اندازه و خارج از نياز تمام خواهد شد، اما باور نكرده‌ايم كه باتري دستگاه تلفن و تبلت كه تمام مي‌شود، بايد آب و سوخت فسيلي با بهره‌وري پايين! به دود و آلودگي و انرژي الكتريكي تبديل شود تا بتوانيم باتري دستگاه‌هاي همراه خود را شارژ كنيم. باور نمي‌كنيم كه با هر بار جستجو در گوگل و هر بازديد از يك صفحه‌ي مجازي در حال توليد كربن و استفاده از ذخاير انرژي جهاني هستيم. باور نمي‌كنيم كه آلودگي زيست‌محيطي وب‌گردي كم‌تر از آلودگي خيابان‌گردي با خودرو نيست. باور نمي‌كنيم كه مخزن سوخت نيروگاه از باك خودروي ما بزرگ‌تر است و موتور نيروگاه از خودروي ما بيشتر سوخت مصرف مي‌كند!


بسياري از ما وقتي پيامي دريافت مي‌كنيم كه ما را به درست و صحيح مصرف كردن دعوت مي‌كند، مي‌گوييم با يك گل بهار نمي‌شود و سهم خودمان را آن‌قدر از جهان اندك تصور مي‌كنيم كه گويي به هيچ وجه به حساب نمي‌آييم. گويي وجود نداريم و نمي‌توانيم بر دنياي پيرامون خودمان اثر بگذاريم. اگر باور كنيم كه دنياي كنوني را مهندسان ساخته‌اند، پس در پس همه‌ي اين آلودگي‌هاي و نابساماني‌ها و كمبودها و بحران‌ها ردپاي مهندسان پيدا و آشكار است. وقت آن رسيده است كه اين رد پا را پاك كنيم و جهان را در مسير درست آن قرار دهيم. اگر ساخته‌هاي مهندسي در گذشته حال زمين را خراب كرده است،‌ امروز ما بايد زميني را كه تحويل گرفته‌ايم با طرح‌هاي بهتر و بهينه‌تر و اندكي بهتر به نسل آينده تحويل دهيم. مگر نه اين است كه روز مهندس را با پيام راهي خواهم ساخت به هم تبريك مي‌گوييم، اين گوي و اين ميدان، بياييد راهي بسازيم براي اين‌همه بحران پيش رو.


وقتي متخصصان و دانشمندان در پي روش‌هاي توليد انرژي از راه رفتن و نفس كشيدن و ضربان قلب انسان هستند آيا اين پيام را دريافت نمي‌كنيم كه انرژي مهم است؟ پس چگونه به طراحي سيستمي مي‌پردازيم كه هنگام مصرف انرژي آن، ناله از نهاد طبيعت بر مي‌خيزد؟ پس چرا سيستم روشنايي را طراحي مي‌كنيم كه مصرف انرژي آن چند برابر اندازه مورد انتظار است؟‌


بياييد به‌عنوان مهندس و متخصص به ديگران آگاهي هديه كنيم. شايد بعضي نمي‌دانند فشردن صفحه‌هاي لمسي دستگاه‌هاي همراه هم به اندازه فشردن بر پدال گاز خودرو آلودگي ايجاد مي‌كند. شايد گروهي آگاهي ندارند كه تنها و تنها روشن كردن فقط و فقط يك لامپ ممكن است نياز به راه‌اندازي يك نيروگاه ديگر داشته باشد. شايد عده‌اي ارتباط زنجيره‌وار بين مصرف انرژي و آب و محيط‌زيست را با بحران‌هايي كه در راه هستند، نمي‌دانند. شايد بعضي‌ها نمي‌دانند چراغ هشدار ضعيف شدن باتري زمين به ويژه در سرزمين ما مدت‌هاست روشن شده است، چراغي كه مدت‌ها قبل از گرماي پنجاه و چند درجه اهواز به نشانه هشدار روشن مانده بود و در غبار و تاريكي ريزگردهاي سيستان و خوزستان و ايلام رخ نمايانده بود؛ در تالاب‌ها و درياچه‌هاي خشكيده و ماهيان بر خاك مانده. در روستاهاي خالي از جمعيت جوياي آب و درختان سوخته از بي‌آبي و در هزاران نشانه‌ي بي‌نشان ناگفته ديگر.


فقط روز چهاردهم تيرماه 1396 روز اوج مصرف نيست. شوربختانه در مصرف، همه‌ روزه در اوجيم. صرفه‌جويي و درست مصرف كردن آب و انرژي در تير و مرداد چيزي از شدت آسيب‌ها نمي‌كاهد، كمي عمر مصرف ما را بيشتر مي‌كند. نفس زمين و هر چه در آن است به شماره افتاده است بياييد باور كنيم زمين يك بار مصرف نيست و قهرمان نجات زمين در آينه است.

***

()