مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 542منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006010 07:15:00 | 1396/5/3

امروزه کره زمین به انبوهی از زباله‌های پلاستیکی و قابل بازیافت آلوده شده که جمع‌آوری آنها و پاکسازی کره زمین از این حجم از آلودگی روز به روز دشوارتر می‌شود.

در بسیاری از نقاط جهان هم امکانات و تسهیلاتی برای تفکیک زباله‌های مختلف و جمع‌آوری آنها وجود ندارد و لذا روند آلودگی کره خاکی روز به روز در حال تشدید است.

شرکت AMP Robotics برای حل این مشکل ربات جدیدی را تولید کرده که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی قادر به شناسایی انواع زباله‌ها از یکدیگر و جمع‌آوری آنهاست.

این ربات که Clarke نام دارد با موفقیت توسط شهرداری شهر دنور امریکا برای تفکیک و جداسازی زباله‌ها به‌کار گرفته شده است. ربات مذکور مجهز به دوربینی است که ظروف مستعمل شیر، آبمیوه، غذا و جعبه‌های متنوع مواد غذایی را از هم تمیز می‌دهد و همه آنها را با استفاده از بازوی رباتیک خود به‌صورت تفکیک شده در محل از قبل مشخص شده جمع‌آوری می‌کند.

ربات یاد شده در عرض یک دقیقه می‌تواند تا ۶۰ جعبه بسته‌بندی کاغذی و پلاستیکی مختلف را از همدیگر تمیز دهد و آنها را برای بازیافت به محل تعیین شده ارسال کند. دقت این ابزار ۹۰ درصد است و در مقایسه با انسان ۵۰ درصد سریع‌تر عمل می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از این ربات هزینه تفکیک مواد بازیافتی را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

سیستم هوش مصنوعی این ربات به آن کمک می‌کند تا به‌عنوان مثال انواع ظروف پلاستیکی را با دقت کم نظیری از یکدیگر تشخیص دهد و حتی بطری‌های آب معدنی با ظاهر مشابه را بر مبنای تفاوت‌های جزیي ظاهری از یکدیگر متمایز سازد.

()