مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 633منبع: ايسنا
کد خبر : 10006027 08:25:00 | 1396/5/5

مهندسان دانشگاه استنفورد نخستین دوربین تک لنزی دارای میدان دید بی‌نهایت وسیع را ارايه داده‌اند.

آن‌ها مدعی‌اند این فناوری توانایی نظارت کامل روی اطلاعات را به پهپادها و خودروهای خودران خواهد داد و راهبری را برای آن‌ها آسان ‌خواهد کرد.

یک عکس دوبعدی مانند یک روزنه(peephole) است چون بیننده قادر به کنکاش آن جهت کسب اطلاعات درباره عمق، شفافیت یا پراکندگی نور نیست اما با فرو بردن سر در چهارچوب یک پنجره می‌توان ویژگی‌هایی مانند شکل، شفافیت و درخشش محیط بیرون را شناسایی کرد و این همان قابلیتی است که دوربین جدید ارايه می‌دهد.

این دوربین همچنین برای ارتقاء دادن تصاویر زاویه نزدیک(close-up) بسیار کارآمد است و این کارآیی برای ربات‌هایی مفید خواهد بود که مجبورند در نواحی کوچکی حرکت کنند.

در حال حاضر ربات‌ها برای کسب اطلاعات مورد نظرشان باید در محیط حرکت کنند یا از چند دوربین استفاده کنند اما فناوری جدید به آنها امکان جمع‌‌آوری همان میزان اطلاعات را در یک شات منفرد می‌دهد.

این سامانه ترکیبی از الگوریتم‌ها و ابزارهای نوری است و به ادعای تیم سازنده، کارکرد آن در مقایسه با دوربین‌های کنونی برای دید نزدیک رباتیک و واقعیت افزوده بهتر است. میدان دید بی نهایت وسیع این دوربین ناشی از لنزهای کره‌ای خاصی آن است.

اطلاعات اضافی قابل دسترس توسط این سامانه از عکاسی میدان نوری نشات می‌گیرند که طی آن، دوربین همان تصویری را شکار می‌کند که یک دوربین دو بعدی می‌گیرد اما اطلاعاتی درباره جهت و فاصله نوری را شکار می‌کند که به لنزها برخورد و در نهایت یک تصویر چهاربعدی خلق می‌کند.

تیم علمی معتقد است این دوربین چهار بعدی کاربرد زیادی در واقعیت افزوده خواهد داشت و جزيیات آن را در کنفرانس 2017 CVPR  ارايه داد.

()