مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 530منبع: ايرنا
کد خبر : 10006046 07:22:00 | 1396/5/11

رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع وزارت نیرو از تشکیل کارگروهی مشترک بین ایران و ایتالیا و گسترش همکاری‌های دو کشور در صنعت آب و برق خبر داد.

 حمیدرضا تشیعی در دیدار «کارملو فیکارا» رایزن اقتصادی سفارت جمهوری ایتالیا در تهران با وی، از ایتالیا به‌عنوان یکی از کشورهای برجسته که بعد از برجام با ایران همکاری داشته است، یاد کرد.

وی افزود: روابط ویژه و راهبری میان ایران و ایتالیا وجود دارد و با توجه به حساسیت و گستردگی صنعت آب و برق و همچنین اقلیم خشک ایران، می‌توان زمینه‌های خوبی از همکاری‌های بین دو کشور در خصوص صنعت آب و برق را رقم زد.
تشیعی امضای سند همکاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در حاشیه سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران را یادآور شد و گفت: ایران تمایل دارد تا روابط خود را در حوزه آب و برق با ایتالیا گسترش دهد.
وی ضمن پیشنهاد تشکیل کارگروهی در تهران یا رم به‌منظور پیگیری همکاری‌های دوجانبه، گفت: تشکیل این کارگروه، می‌تواند زمینه‌ساز پروژه‌های مشترک آموزشی، پژوهشی و صنعتی باشد.
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو، گفت: شرکت‌های ایتالیایی می‌توانند در ایران با هدف انتقال فناوری حضور داشته باشند.
وی افزود: تشکیل این کارگروه موجب می‌شود تا بخش خصوصی صنعت آب و برق دو کشور در زمینه همکاری‌های مشترک فعال شوند و پروژه‌های جامعی را آغاز خواهند کرد.
«کارملو فیکارا» رایزن اقتصادی سفارت ایتالیا نیز با ابراز خرسندی از همکاریهای دو کشور در بخش انرژی به ویژه انرژی‌های تجدید پذیر، گفت: دفتر اقتصادی و تجاری سفارت ایتالیا آمادگی کامل خود را برای ایجاد کارگروه مشترک و برقراری ارتباط و حضور بخش دولتی و خصوصی ایتالیا در ایران وهمچنین تسهیل روابط دو جانبه آماده است.
وی گفت: پارسال سند همکاری در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر بین وزارت نیرو و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا به امضا رسید، این سند همکاری سبب می‌شود تا دو طرف بتوانند همکاری‌های گسترده‌ای را با کمک بخش خصوصی آغاز کنند.
رایزن اقتصادی سفارت ایتالیا افزود: شرکت‌های توانمند ایتالیایی علاقمند هستند تا هرچه زودتر همکاری‌های خود را در حوزه‌های آب و برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با ایران آغاز کنند.
روابط اقتصادی و سیاسی تهران و رم در سال 95 با سفر«متئو رنتزی» نخست وزیر وقت ایتالیا به دعوت حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ريیس جمهوری اسلامی ایران وارد فاز جدیدی شد و تلاش بی وقفه شرکت‌ها و دولت رم برای جبران روابط با تهران در صدر تحولات مرتبط با روابط دو جانبه قرار گرفت.
صادرات کالاهای ساخت ایران به ایتالیا پارسال رشدی 95 درصدی را تجربه کرد؛ بر اساس داده‌های مرکز ملی آمار ایتالیا (ایستات)، صادرات کالاهای ایرانی به ایتالیا در هفت ماهه نخست سال 2016 (از فروردین تا آبان 95) به 523 میلیون یورو رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن (2015) که 267 میلیون یورو بود، 95 درصد افزایش نشان می دهد.
بر پایه این آمار، صادرات ایران به ایتالیا در ماه آگوست 2016 (مرداد-شهریور 1395) برای نخستین بار در چند سال گذشته از صادرات ایتالیا به ایران پیشی گرفت.
مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به ایتالیا مشتقات نفتی، میعانات گازی، محصولات فلزی، محصولات پتروشیمی، سنگ و مصالح ساختمانی، پسته، چرم و پوست دباغی نشده و انواع کفپوش است.

()