مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 526منبع: ايرنا
کد خبر : 10006061 08:36:00 | 1396/5/12

محققان انستیتوی فنی کارلسروهه آلمان یک عینک آفتابی ساختند که قادر است با استفاده از سلول‌های خورشیدی، توان الکتریکی تولید کند.

در این عینک جدید به جای استفاده از سلول‌های خورشیدی سیلیکونی متداول در بازار، از سلول‌های خورشیدی ارگانیک استفاده شده است. این سلول‌های شفاف، انعطاف‌پذیر و سبک هستند و در اشکال و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند.
در این عینک جدید، سلول‌های خورشیدی به‌صورت عدسی‌های عینک ساخته شده‌اند و هریک از آن‌ها حدود 6 گرم وزن و 1.6 میلیمتر ضخامت دارد و به‌گونه‌ای ساخته شدند که در یک قاب استاندارد تجاری به راحتی نصب می‌شوند.
قاب این عینک به تجهیزات الکترونیکی خاصی از جمله یک پردازنده، دو حسگر و دو نمایشگر مجهز است که توان مورد نیاز خود را از لنزها دریافت می‌کنند. این عینک میزان نور موجود در محیط و دمای آن را به‌صورت نمودارهای ستونی برای کاربر نمایش می‌دهد.
با وجود این که عینک برای کار در محیط آزاد و زیر نور مستقیم خورشید ساخته شده است، در محیط‌های بسته و با نور مصنوعی با حداقل شدت lux 500 که نور استاندارد محیط‌های مسکونی و ادارات است، می‌تواند 200 میلی‌وات توان تولید کند. این میزان توان برای راه‌اندازی تجهیزاتی مانند سمعک کافی است.
یکی از کاربردهای این فناوری، ساخت پنجره‌هایی است که بخشی از توان مصرفی منازل را تامین می‌کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Energy Technology منتشر شده است

()