مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 473منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006173 07:06:00 | 1396/6/1

گرم و خشک نگهداشتن دست‌ها در هوای سرد و برفی با استفاده از دستکش‌های عادی کار دشواری است، اما تولید یک دستکش برقی پیشرفته این مشکل را برطرف کرده است.

محققان دانشگاه استنفورد در امریکا با همکاری مرکز تحقیقاتی ناتیک وابسته به ارتش ایالات متحده موفق به تولید نوعی پارچه جدید شده‌اند که با هدایت جریان برق در آن به سرعت گرم شده و مانع از نفوذ هرگونه سرما و رطوبت به داخل پوست دست می‌شود.

این دستکش قرار است به طور ویژه در اختیار آن دسته از سربازان امریکایی قرار بگیرد که در شرایط دشوار آب و هوایی انجام وظیفه می‌کنند. هنوز مشخص نیست آیا این دستکش برای استفاده عموم هم عرضه خواهد شد یا خیر.

طراحی دستکش‌های فعلی مورد استفاده سربازان ارتش امریکا در ۳۰ سال قبل صورت گرفته و این دستکش‌ها از آن زمان تا به حال به روز نشده‌اند از اين رو برای استفاده در هوای برفی و همراه با رطوبت بالا مناسب نیستند.

در جداره داخلی این دستکش از سیم‌های نانوی نقره‌ای با کیفیت بسیار بالا برای هدایت الکتریکی جریان برق و گرم کردن دست استفاده شده است. همچنین ترکیباتی از پلی استر، کتان و پنبه نیز در دستکش مذکور وجود دارد. دمای این دستکش را با هدایت جریان برق می‌توان در عرض یک دقیقه به ۵۶ درجه سانتیگراد افزایش داد.
برای جذب رطوبت هم از لایه‌ای از ذرات هیدروژل در این دستکش استفاده شده است که حاوی پلی اتیلن گلیکول است.

()