مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 458منبع: ايرنا
مطالب خواندنی > عمومی

قرص ورزش ساخته شد

کد خبر : 10006189 07:18:00 | 1396/6/5

محققان انگلیسی قرصی ساخته‌اند که می‌گویند واکنش بدن به مصرف آن شبیه تاثیر ورزش کردن است.

 محققان دانشگاه لیدز در انگلیس در یک تحقیق نوآورانه روی موش‌ها، برای نخستین بار موفق به شناسایی یک پروتیین کلیدی شدند که در جریان ورزش کردن در بدن آزاد می‌شود.

محققان با فعال کردن پروتیین یاد شده در موش‌ها متوجه شدند که این پروتیین فواید ناشی از فعالیت فیزیکی را بدون عرق ریختن در موش‌ها ایجاد می‌کند.
بر اساس این تحقیق که در مجله Nature Communications منتشر شد، این پروتیین که Piezo 1 نام دارد به‌صورت یک «حسگر ورزش» عمل می‌کند و جریان انتقال خون به مغز و عضلات را برای فعالیت پایدار تقویت می‌کند.
محققان موسسه قلب و عروق و پزشکی متابولیک دانشگاه لیدز معتقدند که این تغییرات ممکن است تا حدودی عامل اثرات مثبت ورزش از جمله کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی و سرطان باشند.
آنها می‌گویند در آزمایش روی موش‌ها مشخص شد که با مصرف قرص حاوی ترکیب شناخته شده Yoda 1 می‌توان موجب آزادسازی این پروتیین در بدن شد.
مشخص شده است که Yoda 1 از این روند افزایش جریان خون در دیواره شریان‌هایی که خون را از قلب به معده و روده‌ها می‌برند، تقلید می‌کند.
این کار تعادل الکتریکی را به آرامی و به گونه‌ای تغییر می‌دهد که به تنگ شدن رگ‌های خونی منجر و باعث می‌شود که خون بیشتری به مغز و عضلات درگیر در ورزش برسد.
با این حال این محقق متذکر شد این دارو که ممکن است در عرض پنج سال به مرحله آزمایش روی انسان برسد، کاملا جایگزین ورزش نخواهد شد اما برای مثال می‌تواند افزوده‌ای برای پیاده‌روی باشد به طوری‌که تاثیر پیاده‌روی بیشتر شبیه دویدن شود.

()