مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,28 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 361منبع: پايگاه خبري زيست آنلاين
کد خبر : 10006238 08:44:00 | 1396/6/14

در سال ۱۴۰۰ تولید برق و جایگزینی سوخت سیمان به میزان سالیانه ۳۰ میلیون مکعب از افق‌های پیش روی مدیریت پسماند شهرداری اصفهان است.

معاون برنامه‌ریزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: برای جایگزینی آثار مخرب زیست محیطی، با کمک اپلیکیشن «باز آر» پسماند یا زباله را برای تولید گازهای طبیعی و برق استفاده می‌کنند. حمیدرضا پورعلاقه مندان افزود: با توجه به متوسط تولید پسماند در کشور، در حال حاضر حدود هزار و ۱۰۰ تن پسماند در شهر اصفهان تولید می‌شود که صد تن آن در طرح دفعی از مبدا جداگانه جمع‌آوری می‌شود. وی افزود: شهر اصفهان تنها شهری در کشور است که موفق شده پسماندها را به خوبی مدیریت کند به طوری‌که هم اکنون هیچ پسماند عادی در اصفهان دفع نمی‌شود؛ بلکه با پردازش آنها به منابع کمک می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ادامه داد: برای مشارکت بیشتر و جذب مخاطبان، شهروندان به تفکیک‌سازی زباله‌های خشک و تر، مواد آلی و مواد غذایی تشویق شدند. وی تصریح کرد: همچنین در نمایشگاه فناوری‌های نوین شهری كه چندی پیش برگزار شد، از اپلیکیشن «باز آر» رونمایی شد.
پورعلاقه‌مندان خاطر نشان کرد: نام این اپلیکیشن اشاره‌ای به بازیافت و بازآوردن دارد و اگر شهروندان به غرفه‌های بازیافت مراجعه و اقلام قابل بازیافت را تحویل دهند، می‌توانند علاوه بر هدیه‌ای کوچک، یک کد قرعه‌کشی دریافت کنند و با وارد کردن این کد در اپلیکیشن «باز آر» امتیاز خود را بالا ببرند و در قرعه‌کشی‌های هفتگی، ماهیانه و سالیانه شرکت مدیریت پسماند شرکت کنند. وی یادآور شد: برای دستیابی به این دستاوردها و تغییر نگرش مردم نسبت به بازیافت و مدیریت پسماند باید اطلاع‌رسانی‌های به خوبی انجام گیرد و خود شهروندان هم به این باور برسند بازیافت و پسماند می‌تواند در جهت بهینه‌سازی به جای مخرب‌سازی قرار گیرد.
معاون برنامه‌ریزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ موفق شویم ۵۰۰ تن پسماند را دفن نکنیم، بلکه با ایجاد تغییراتی در سیستم پردازش کارخانه و تکمیل آن، بتوانیم قابلیت تبدیل پسماند به سوخت (RDF) را ایجاد کنیم که در این صورت قابلیت جایگزینی با ۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در صنعت سیمان را دارد. وی از دیگر موارد پیش‌بینی شده در افق ۱۴۰۰ را، تبدیل فرآیند هوازی تولید کمپوست فعلی به فرآیند بی‌هوازی معرفی کرد و افزود: در حالت هوازی گازهای متصاعد شده، جمع‌آوری نمی‌شود و گازی که از فرآیند هوازی تولید می‌شود بخش عمده آن گاز متان است که در سیستم بی‌هوازی جمع‌آوری می‌شود و بعد از فرآیند مختصری به روی آن، به مصرف تولید برق می‌رسد. وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ تولید برق و جایگزینی سوخت سیمان به میزان سالیانه ۳۰ میلیون مکعب از افق‌های پیش‌روی مدیریت پسماند شهرداری اصفهان است.

()