مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 432منبع: پايگاه خبري زيست آنلاين
کد خبر : 10006314 08:19:00 | 1396/6/26

ريیس شرکت اسکاتک سولار نروژ گفت، این شرکت در حال مذاکره برای ساخت نخستين مجتمع‌های تولید برق خورشیدی در ایران است.

بدین ترتیب این شرکت نروژی نیز به جمع شرکت‌های خارجی علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران پیوسته است.
این شرکت مستقر در اسلو که در زمینه احداث و اداره نیروگاه‌های برق خورشیدی در نقاط مختلف جهان فعالیت دارد، می‌خواهد 120 مگاوات برق در ایران تولید کند و در مراحل بعدی این رقم را به 500 مگاوات برساند.
ریوند کارلسن، مدیرعامل شرکت اسکاتک سولار گفت: «نمی‌خواهم بگویم انتظار داریم تا چه زمانی یک قرارداد منعقد کنیم، اما ما به شکل فعالانه‌ای داریم روی این موضوع کار می‌کنیم.»
وی افزود: پروژه اولیه مورد بحث 120 میلیون دلار در ازای هر 100 مگاوات تاسیسات نصب شده هزینه خواهد داشت و هزینه کل پروژه تقریبا 132 میلیون دلار خواهد بود.
شرکت‌ها و جمعیت 80 میلیون نفری ایران به شدت برای تولید برق به گاز و نفت وابسته هستند. اما آلودگی هوا در حال وادار کردن ایران به توسعه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر است.
ظرفیت فعلی تولید انرژی خورشیدی در ایران 53 مگاوات است، اما 76 شرکت قراردادهایی برای مطالعه ساخت نیروگاه‌های بیشتر با ظرفیت تولید مجموعا 932 مگاوات برق بادی به امضا رسانده‌اند.
بعد از لغو تحریم‌ها، شرکت‌های انرژی خارجی در حال افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود در ایران هستند، اما هنوز چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد.
یکی از این چالش‌ها، متقاعد کردن بانک‌های بین‌المللی برای همکاری با ایران است، زیرا این بانک‌ها نگران گرفتار شدن در تحریم‌های همچنان پابرجای دولت امریکا هستند.
مشکل دیگر تضمین یک منبع درآمد با ثبات برای توجیه سرمایه‌گذاری در ایران است.
شرکت اسکاتک سولار گفته، مقامات ایرانی و نروژِ در تلاشند تا به این شرکت در تامین مالی پروژه کمک کنند.
میکل تورود، مدیر مالی شرکت اسکاتک گفت: «آنها (نروژ) تضمین‌هایی به ما خواهند داد که ما را قادر خواهد ساخت تا تامین مالی بین‌المللی و داخلی را افزایش دهیم.»

()