مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 524منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006336 07:32:00 | 1396/6/29

گزارش‌های صنعت برق نشان می‌دهد وضعیت کلیه مشترکان به‌طور متوسط در تمامی بخش‌ها نسبت به سال ۹۵ حدود ۰.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

صنعت برق کشور تابستان امسال روزهای ملتهب و داغی را پشت سر گذاشت، به‌طوری‌که در روز ۸ مرداد ماه پیک مصرف برق به بالاترین نقطه خود در طول تاریخ این صنعت رسید و عدد ۵۵ هزار و ۴۴۲ مگاوات را ثبت کرد. میزانی که با توجه به قدرت عملی نیروگاه‌های کشور، در صورت عدم مدیریت مصرف، ممکن بود شبکه برق را تا آستانه فروپاشی نیز ببرد.
جالب اینکه براساس گزارش‌های موجود دفتر مدیریت مصرف توانیر در این روز نیز توانست از طریق اجرای برنامه‌هایی چون؛ طرح ذخیره عملیاتی، استفاده از مولدهای خودتامین، مدیریت بار چاه‌های کشاورزی و... نزدیک به ۴۰۰۰ مگاوات مصرف برق را مدیریت کند. امری که به زعم معاون توزیع توانیر ما حاصل ماه‌ها تلاش مجموعه توانیر و انعقاد بیش از ۱۷ هزار قرارداد این دفتر با بخش‌های مختلف صنعت و سایر بخش‌ها جهت مدیریت مصرف خود در ساعات اوج بار بوده است.

بد نیست اشاره شود تا سال ۱۳۸۹ پیک مصرف برق کشور، عمدتاً در شب اتفاق افتاده است، اما از این سال به بعد پیک مصرف برق تابستان به روز منتقل شده است و قابل تامل اینکه اختلاف اوج مصرف برق در تابستان سال ۸۹ که برابر با ۴۲ هزار مگاوات بوده، با تابستان امسال به بیش از ۱۳ هزار مگاوات می‌رسد یعنی در طول ۷ سال گذشته پیک مصرف برق نسبت به قدرت عملی فعلی نیروگاه‌های کشور حدود ۲۲ درصد افزایش داشته است!

قابل تامل‌تر اینکه در تابستان سال جاری پیک مصرف برق از اول تیرماه تا ۲۸ شهریورماه بیش از ۱۰۰ بار در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز از مرز ۵۰ هزار مگاوات گذشت، تا این‌گونه صنعت برق رکورد جدیدی را در طول تاریخ خود ثبت کرده باشد. با توجه به اینکه در اتفاق افتادن این امر، مسايلی چون افزایش نرخ جمعیت و توسعه مصرف برق صنعتی و تجاری می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشند، اما آمارها نشان می‌دهد میزان افزایش کنونی عمدتا مربوط به افزایش بی‌رویه مصرف برق در بخش غیر مولد کشور است.

مصارفی از جمله؛ مصرف برق وسایل سرمایشی که به قول مسوولان توانیر حدود یک سوم از کل مصرف برق کشور در فصل تابستان را در بر می‌گیرد.
گفتنی است، گزارش‌های صنعت برق نشان می‌دهد وضعیت کلیه مشترکان به‌طور متوسط در تمامی بخش‌ها نسبت به سال ۹۵ حدود ۰.۵ درصد افزایش پیدا کرده است، این در حالی است که روند مصرف برق نسبت به سال گذشته در ساعات اوج مصرف حدود ۶ درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر روند مصرف نسبت به روند رشد تعداد مشترکان در بخش‌های مختلف کشور در یکسال گذشته حدود ۵.۵ برابر شده است.

این در حالی است که روند رشد مصرف در کشورهای توسعه یافته صنعتی سالانه حدود ۱ درصد است و در این کشورها چندان نیازی نیست تا سالانه برای پوشش حدود ۲۰۰ ساعت برق تابستان(از ۱۵ تیرماه لغایت ۱۵ شهریورماه) بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان در زیرساخت های تولید، توزیع و انتقال برق کشور هزینه شود.

براساس اظهار مسوولان صنعت برق کشور تا پایان سال جاری میزان ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۸۰ هزار مگاوات می‌رسد، ظرفیتی که اگرچه بالاترین ظرفیت منصوبه نیروگاهی در منطقه خاورمیانه است اما در صورت تداوم روند رشد کنونی مصرف برق، ممکن است چندان پاسخگو نباشد، بنابراین انتظار این است که هموطنان عزیز از هم اکنون با جایگزینی وسایل استاندارد برقی به جای وسایل پرمصرف قبلی به‌ویژه در زمینه وسایل سرمایشی، و تامین رفاه بیشتر شهروندان در تابستان سال بعد برنامه‌های جدی را پیش رو داشته باشند. 

()