مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 432منبع: ايرنا
کد خبر : 10006360 09:00:00 | 1396/7/2

محققان انستیتوی تحقیقاتی اکیناوا در ژاپن روشی را برای تبدیل انرژی امواج اقیانوس به الکتریسیته ابداع کردند.

این محققان پیش از این توانسته‌اند با استفاده از توربین‌های خاصی از جریان‌های آب زیر اقیانوس‏، انرژی الکتریکی به‌دست آورند و اکنون به دنبال راهکارهایی برای استفاده از توان مکانیکی امواج به‌ منظور تامین نیرو هستند.

محققان برای این منظور فرآیند طراحی و ساخت توربین‌های ویژه‌ای موسوم به Wave Energy Converter را از سال 2013 میلادی آغاز کردند. این توربین‌ها توانایی تحمل موج‌های عظیم و طوفان‌های سهمگین اقیانوس را دارند.
پروانه‌های محکم و انعطاف‌پذیر این توربین‌ها با الهام از باله‌های دلفین طراحی شده است و هنگام برخورد با امواج خم می‌شود،‏ اما نمی‌شکند. زمانی که اقیانوس آرام است‏، این توربین‌ها روی سطح آب می‌آیند، اما در هنگام طوفان و شکل‌گیری موج‌های بزرگ‏، زیر آب می‌روند. همچنین از آنجا که پروانه توربین‌ها فقط با نیروی آب حرکت می‌کند، ماهی‌ها می‌توانند بدون آسیب از بین تیغه‌های پروانه عبور کنند.
در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا نخستين نمونه‌های این توربین‌ها را که ابعاد آنها به نصف ابعاد توربین اصلی می‌رسد‏، راه‌اندازی کنند.

قدرت امواج در سواحل سرزمین اصلی ژاپن به اندازه‌ای است که حدود 30 درصد از این سواحل با استفاده از موج‌شکن‌ها ایمن‌سازی شده است. به اعتقاد محققان این امواج قادرند 10 گیگاوات انرژی تولید کنند که معادل 10 نیروگاه هسته‌ای است.

()