مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 472منبع: ايرنا
کد خبر : 10006415 07:25:00 | 1396/7/15

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از تشکیل کنسرسیومی با حضور شرکت‌های ایرانی و چینی برای احداث پست‌های انتقال برق خبر داد و گفت: این کنسرسیوم، بسته اول پروژه «تامین تجهیزات 312 دستگاه پست فوق توزیع برق» را اجرایی می‌کند.

طرح «تامین تجهیزات 312 دستگاه پست فوق توزیع برق» شامل پنج بسته می‌شود که تاکنون مناقصه مربوط به 2 بسته از این مجموعه برگزار شده است.
پروژه تامین تجهیزات 67 دستگاه پست فوق توزیع برق به‌عنوان فاز نخست از طرح تامین تجهیزات 312 دستگاه پست فوق توزیع شرکت‌های برق منطقه‌ای، به کنسرسیوم شرکت‌های پارسیان و چاینت الکترونیک (Chint Electric) واگذار شد.
مناقصه بسته دوم که مربوط به تامین تجهیزات احداث 84 پست انتقال و تامین تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع می‌شود نیز در حال اجرا است.
در این ارتباط، آرش کردی گفت: برنده مناقصه تامین تجهیزات 67 دستگاه پست فوق توزیع برق، شریک داخلی دارد و در اصل کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی و خارجی تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه 2 شرکت چینی وظیفه تامین مالی این پروژه را بر عهده گرفته است، گفت: در تامین تجهیزات پست‌های انتقال و همچنین تامین تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع، از بيشترين توان داخلی استفاده خواهد شد تا صنایع داخلی دچار مشکل نشوند.
مدیر عامل توانیر تاکید کرد: سهم تجهیزات داخلی در تامین تجهیزات 312 دستگاه پست فوق توزیع برق کمتر از 50 درصد نخواهد بود.
کردی اضافه کرد: در چنین پروژه‌هایی ما از یک طرف به دنبال تامین منابع مالی خارجی هستیم و از طرف دیگر تاکید داریم که تولید داخلی دچار خدشه نشود؛ به همین سبب باید راهکاری پیدا کنیم که این اولویت‌ها رعایت شود.
مدیرکل تامین منابع مالی شرکت توانیر پیش از این با اشاره به صدور مجوز استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای تامین تجهیزات 67 دستگاه پست فوق توزیع برق، گفته بود: در مناقصه‌های برگزار شده و در حال برگزاری، سهم تولید داخلی و استفاده از ظرفیت طرف ایرانی رعایت شده است که در کمترین حالت، سهم طرف ایرانی کمتر از 51 درصد نخواهد بود این به معنی ارجاع حداقل 20 هزار میلیارد ریال سفارش به شرکت‌های داخلی است. این میزان در نوع خود به اندازه تمام سرمایه‌گذاری‌ها صورت گرفته در این بخش در پنج سال گذشته است.
مسعود خانی با اشاره به این که رعایت مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص توسعه توانمندسازی داخلی در قراردادهای بین‌المللی مورد تاکید است، افزود: در این راستا تامین مالی خارجی برای خرید تجهیزاتی که توانایی ساخت داخل آن‌ها وجود ندارد منوط به انتقال تکنولوژی شده است.

()