مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 485منبع: خبرگزاري مهر
مطالب خواندنی > عمومی

گاز دی‌اکسید کربن به سنگ تبدیل شد

کد خبر : 10006467 07:48:00 | 1396/7/24

محققان ایسلندی با استفاده از روشی نوین برای نخستین بار در جهان گاز دی‌اکسیدکربن را به سنگ تبدیل کردند.

متاسفانه هیچ اقدامی به‌طور کامل برای قطع انتشار دی‌اکسیدکربن در جهان کارآمد نبوده است. به همین دلیل باید راهی برای از بین بردن این گاز پیدا شود.
درهمین راستا دو شرکت Climeworks و Reykjavik Energy  نخستین واحد تولید برقی را در ایسلند ساخته‌اند که هیچ نوع گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌کند. به عبارت دیگر این واحد تولید برق، دی‌اکسیدکربنی که تولید کرده را از بین می‌برد.

واحد تولید برق زمین گرمایی مذکور با کمک ماژول شرکتClimeworks و گرمای زمین دی‌اکسیدکربن را از طریق فلیترهای هوا جذب کرده، آن را با آب ترکیب می‌کند و دوباره به زیر زمین می‌فرستد تا به کربنات‌های بی‌ضرر تبدیل شود. البته طرح مذکور هنوز در مرحله آزمایش است.

دی‌اکسیدکربن با بستر صخره‌های بازالتی واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه مواد معدنی سختی ایجاد می‌شود و درحقیقت یک مخزن دائمی ساخته می‌شود.

دی‌اکسید کربنی که از طریق فیلترهای هوا جذب می‌شود، برای میلیون‌ها سال زیر زمین باقی می‌ماند. از آنجا که لایه‌های بازالتی مورد نیاز برای تولید دی‌اکسید کربن تقریبا همه جا یکسان است، به راحتی می‌توان واحدهای تولید برقی که دی‌اکسید کربن تولید نمي‌کنند را در هر نقطه‌ای از جهان احداث کرد.
از سوی دیگر باید هزینه‌های مربوط به این عملیات نیز کاسته شد. در حال حاضر برای حذف هر متریک تن دی‌اکسید کربن باید ۱۰۰ دلار هزینه شود.

()