مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,23 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 285منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006522 08:04:00 | 1396/8/3

ريیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا سال ۲۰۲۵ حجم دیتای تولیدی در دنیا به حدود ۱۸۰ زتابایت (zeta byte) می‌رسد و لذا مقررات‌گذاری برای استفاده «بیگ دیتا» در کشور در حال انجام است.

محمدخوانساری گفت: با توجه به ارزش دیتا در قرن ۲۱ و نیروی محرکه‌ای که داده‌ها برای اقتصاد دنیا ایجاد می‌کنند، به زودی اطلاعات قطعا جایگزین نفت شده و به طبع آن رشد اقتصادی، زیرساخت‌های جدید و کسب وکارهای نو، همگی وابسته به دیتا می‌شود.
وی گفت: پیش‌بینی انجام شده این است که تا سال ۲۰۲۵ حجم دیتای تولیدی در دنیا در حدود ۱۸۰ زتابایت (zeta byte) می‌شود و لذا ما ملزم به پالایش این حجم عظیم دیتا می‌شویم.
خوانساری با تاکید به اینکه در حال حاضر حجم بالایی از دیتا از طریق دستگاه‌های شخصی مردم در حال خروج از کشور است، خاطر نشان کرد: این درحالی است که دیتا با ارزش‌ترین منبع جهان می‌شود؛ بنابراین هم در دولت و هم در بخش خصوصی باید در این راستا اقداماتی برای از بین بردن انحصار شرکت‌های بزرگ دنیا مانند گوگل صورت گیرد.
وی بر اهمیت پردازش دیتا در داخل کشور تاکید کرد و افزود: اگر ما نتوانیم تجمیع و پردازش دیتا را در داخل کشور انجام دهیم، اشتغال این حوزه به خارج از کشور می‌رود و به همین منظور در دولت و در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حال بررسی بحث رگولاتوری «بیگ دیتا» و تنظیم مقررات «داده‌های کلان» هستیم.

ريیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اضافه کرد: کشورهایی که در حال تولید دیتا خام و عرضه رایگان آن هستند، باعث به وجود آمدن فاصله دیجیتالی میان کشورها می‌شوند.
ريیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران با بیان اینکه در قدم بعدی باید مسیری را انتخاب کنیم که باعث کاهش فاصله دیجیتالی کشورمان از کشورهای دیگر شود، گفت: در واقع فاصله دیجیتالی میان کشورها ناشی از عدم پردازش داده‌ها است که باعث وابستگی به خارج و تسلط محتوایی بر کشور و مردم می‌شود.

()