مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 427منبع: پاون
کد خبر : 10006605 07:58:00 | 1396/8/22

با هدف آشنایی با دستاوردهای شرکت وستاس دانمارک در زمینه نیروگاه‌های بادی و مسايل مربوط به اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری برق کشور، همایشی از سوی این شرکت با همکاری شرکت توانیر با حضور سفیر دانمارک در تهران برگزار شد.

«دنی عنان» سفیر دانمارک در این همایش ضمن مهم برشمردن بحث انرژی‌های بادی، آن را عاملی برای ایجاد همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و دانمارک توصیف کرد و ضمن تاکید حمایت کشورش از همکاری‌های تجاری دو کشور گفت: 20 شرکت در این زمینه شروع به همکاری‌های متقابل با ایران کرده‌اند که امیدواریم این همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی گسترش یابد.
وی با بیان اینکه دانمارک یکی از پیشگامان انرژی بادی در جهان است، اذعان داشت: انرژی بادی نقش مهمی در سبد انرژی این کشور دارد.
وی تصریح کرد: در چند دهه قبل با توجه به چالش‌های به‌وجود آمده در زمینه استفاده از سوخت‌های فسیلی از جمله محدودیت‌های زیست و محیطی و بحث‌های اقتصادی، به‌کارگیری انرژی‌های بادی در دستور کار این کشور برای تامین انرژی قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 70 درصد از نیروی برق این کشور با استفاده از انرژی بادی تامین می‌شود یادآور شد: با توجه به خط مشی تعریف شده در کشور دانمارک خواهان جدایی کامل از سوخت‌های فسیلی هستیم که امیدواریم تا 3 سال آینده کاملاً از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: هرچند ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ سوخت فسیلی در جهان است اما با توجه به چالش‌های موجود زیست محیطی نمی‌تواند به این نوع سوخت وابسته باشد و لازم است به جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام کند.
سفیر دانمارک ادامه داد: اطلاع داریم که وزیر نیروی ایران با مقامات مختلف شروع به مذاکره برای تسریع سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این زمینه کرده و با توجه به پتانسیل‌هایی که در ایران وجود دارد انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند فرصت‌ها اقتصادی، تجاری و شغلی برای ایران ایجاد کند.
وی با اشاره به برنامه 5 سال توسعه کشور ایران و ایجاد ظرفیت 5 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر آن را هدفی آرمان‌گرایانه خواند و تصریح کرد که ایران می‌تواند به این هدف دست یابد.
وی از تاسیس شرکتی در دانمارک برای ثبت شرکت‌های فعال ایرانی در این کشور خبر داد و افزود: تاکنون ایران و دانمارک در زمینه‌های زیادی از جمله جنگل‌داری، پزشکی مغز و اعصاب و همچنین دانشگاهی همکاری‌های زیادی داشته‌اند.
دنی عنان در خصوص ارتباطات فرهنگی دو کشور نیز گفت: در سال‌های اخیر این ارتباط بسیار افزایش یافته و توریست‌های زیادی به ایران سفر کرده‌اند.
وی از افزایش صدور ویزاهای تجاری برای تجار دانمارکی برای سفر به ایران خبر داد و گفت: در بخش اقتصادی و تجاری ارتباط بسیار خوبی بین دو کشور وجود دارد به طوری‌که 55 درصد صادرات به ایران داریم و امسال نیز حدود در 7 ماه اول سال این میزان 60 درصد افزایش یافته است.
دنی‌عنان همچنین در این همایش ضمن ابراز علاقه‌مندی به بازار ایران، این علاقه را دوسویه دانست و افزود: در گذشته فقط محصولات پزشکی و دارویی به ایران صادر می‌کردیم اما در حال حاضر تنوع در محصولات صادراتی به ایران داریم.

()