مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
دوشنبه,2 ارديبهشت 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 574منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006611 09:44:00 | 1396/8/23

رییس سندیکای برق گفت:از آنجایی‌که وزارت نفت مسوول تامین سوخت نیروگاه‌های حرارتی است در حالی‌که مدیریت و سیاست‌گذاری آن مربوط به وزارت نیرو، در این میان همواره نا هماهنگی وجود دارد.

علی بخشی، رییس سندیکای برق ایران، با اشاره به بررسی کارشناسانه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و همچنین سندیکای برق پیرامون جدا شدن بخش برق از وزارت نیرو، گفت: بخش عمده تولیدات برق کشور از نیروگاه‌های حرارتی است، نیروگاه‌هایی که سوخت عمده آنها گاز و البته گازوییل است.
وی ادامه داد: از آنجایی‌که وزارت نفت مسوول تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های حرارتی است در حالی‌که مدیریت و سیاست‌گذاری آن مربوط به وزارت نیرو، در این میان همواره نا هماهنگی و مشکلاتی وجود دارد.

این فعال بخش خصوصی مدیریت یکپارچه را مهم‌ترین دستاورد جدا شدن بخش برق از وزارت نیرو و الحاق آن به وزارت نفت دانست و تصریح کرد: در حال حاضر مباحثی در ارتباط با تغییر نوع مصرف از حالت گازی به برقی وجود دارد که نیازمند بررسی بیشتر است اما در صورت انجام، بی‌شک وزارت نفت می‌تواند متولی مناسبی باشد چرا که تامین گاز تمامی بخش‌ها بر عهده این وزارت‌خانه است. از سویی دیگر صادرات برق یکپارچه می‌شود.

بخشی درباره شبهات درباره رانتی شدن نیروگاه‌ها همانند برخی از  پتروشیمی‌ها توضیح داد: با مد نظر گرفتن نرخ خوراک مناسب می‌توانیم از رانتی شدن جلوگیری کنیم. این در حالی است که نرخ خوراک گازی نیروگاه‌های حرارتی حدود ١١سنت است.

رییس سندیکای برق ایران همچنین به اختلاف قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت برق با میزان قیمتی که از مصرف کنندگان دریافت می‌شود اشاره کرد و افزود: بدهی‌های وزارت نیرو بالاست ازطرفی منابع مالی کافی برای تامین پروژه در این وزارت‌خانه وجود ندارد بنابراین جدایی این بخش می‌تواند به نفع آن باشد.

چندی است موضوع جدایی بخش برقی وزارت نیرو و الحاق آن به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی مطرح شده است، مطلبی که به نظر م‌یرسد باید از جوانب متفاوتی بررسی شود؛ البته باتوجه به گستردگی بیش از اندازه ماموریت‌های وزارت نفت، باید دید این الحاق تا چه حد می‌تواند عملیاتی باشد.

()