مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 323منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006731 10:38:00 | 1396/9/20

محققان دانشگاهی روشی جدید برای پرینت سه بعدی اشیا ابداع کرده‌اند که در آن اشکال با کمک سه لیزر طی ۱۰ ثانیه ساخته می‌شوند.

گروهی از مهندسان Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) با همکاری محققان دانشگاه یوسی برکلی، دانشگاه روچستر و MIT فرایندی ابداع کرده‌اند که با استفاده از لیزرهایی مشابه هولوگرام فقط در چندثانیه اشیایی با پرینتر سه بعدی و داخل یک تانک رزین مایع می‌سازد.
این روش که «پرینت سه بعدی حجمی» نامیده می‌شود، بسیاری از محدودیت‌های مربوط به تولید کالا با چاپگرهای سه بعدی را حل می‌کند.
پرینترهای سه بعدی فعلی اشکال را به صورت لایه لایه می‌سازند. اشیای پلاستیکی را می‌توان با ریختن پلاستیک مایع در قالب‌های سه بعدی و اشیای فلزی را با روی هم ریختن لایه‌های نازک گرد و غبار فلز (در مرحله بعد با استفاده از لیزر یا اشعه الکترون این لایه ها بهم می‌چسبند) ایجاد کرد.
اما روش نوین یک شکل را به‌طور کامل و همزمان چاپ می‌کند. برای این منظور از سه لیزر با اشعه‌های متداخل استفاده می‌کند که مانند هولوگرام به یک مخزن مملو از رزین تابانده می‌شوند. ترکیب سه اشعه لیزر سبب می‌شود شکل مورد نظر در ۱۰ ثانیه به وجود آید. پس از ساخت این شکل، رزین مازاد از مخزن خارج و شکل نهایی نمایان می‌شود.
این روش نه تنها سریع‌تر بلکه انعطاف‌پذیر است. تاکنون از این روش برای تولید مکعب، هواپیما و اشیای خمیده و پیچیده استفاده شده است.

()