مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 307منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006733 07:26:00 | 1396/9/21

محققان دستگاه تزریق داروی بدون دردی ساخته‌اند که دارو را به شکل مایعی با سرعت ۲۰۰ متر بر ثانیه در مدت زمان نیم ثانیه به بدن انسان منتقل می‌کند.

دستگاه مذکور PRIME نام گرفته و حاصل سال‌ها تحقیقات دانشمندان MITدر این زمینه است. این فناوری چنان موفق بود که در ۲۰۱۲ میلادی شرکتی به نام Portal Instrument در این دانشگاه شکل گرفت تا کار روی آن را ادامه دهد.
اکنون Portal Instrument با شرکت دارویی ژاپنی Takeda قراردادی تجاری بسته تا دستگاه را به بازار عرضه کند.

PRIME دوز دارو را بدون درد و به شکل جریان مایعی با فشار زیاد به بدن وارد می‌کند. برای این منظور نخست محفظه کوچکی حاوی داروی مورد نظر در دستگاه قرار می‌گیرد. این محفظه به اندازه یک تیغه الکتریکی است. این محفظه را می‌توان با داروهای مختلفی مانند انسولین و واکسن‌ها پر کرد.
برای انتقال دارو یک محرک الکترومغناطیسی به محفظه فشار وارد می‌کند. به این ترتیب دارو وارد دماغه کوچک دستگاه می‌شود که روی پوست قرار گرفته است. دارو با سرعت ۲۰۰ متر بر ثانیه با ضخامت موی انسان از دماغه دستگاه خارج شده و وارد پوست و بافت بدن می‌شود.
این روش نه تنها بدون درد بلکه بسیار سریع است و حدود یک میلی‌گرم دارو را در نیم ثانیه به بدن منتقل می‌کند.
البته در حال حاضر دستگاه جت-تزریق دیگری هم در بازار وجود دارد اما PRIME دارای یک سیستم کنترل است که به‌طور مداوم جریان دارو را رصد می‌کند و محرک را در نقطه مورد نظر تنظیم می‌کند.
علاوه بر این موارد دستگاه دارای یک اپلیکیشن نیز است که اطلاعات بیمار را با پزشک او به اشتراک می‌گذارد.

()