مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,20 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 270منبع: ايسنا
کد خبر : 10006762 07:57:00 | 1396/9/25

جمعی از مهندسان دانشگاه کورنل روی برنامه‌نویسی جدیدی کار کرده‌اند که براساس آن ربات هم سایز حشرات‌ با تقلید از نحوه عملکرد مغز آنها کار می‌کنند.

در حالی‌که مهندسان در ساخت ربات‌های کوچک حشره مانند موفق بودند و به برنامه‌نویسی آنها ادامه می‌دهند تا ربات‌هايی دقیقا مانند حشرات‏، خلق کنند، جمعی از مهندسان کورنل روی برنامه‌نویسی جدیدی کار کرده‌اند که براساس آن ربات‌ با تقلید از مغز حشرات کار می‌کند.
با این روند روزی فرا خواهد رسید که مردم متوجه نخواهند شد که آیا یک حشره روی دیوار واقعی است یا یک ربات.
حجم پردازش‌های کامپیوتری که یک ربات برای حس وزش باد با استفاده از میله‌های فلزی کوچک که روی بال‌های آنها به کار گذاشته می‌شود و مسیریابی هنگام فرود روی یک گل نیاز دارد، به قدری است که باید یک کامپیوتر دسک تاپ را پشت خود حمل کند، حال سیلویا فراری استاد مکانیک و مهندس هوافضا و ريیس آزمایشگاه سیستم‌های کنترل هوشمند می‌گوید: تراشه‌های رایانه‌ای نورومورفیک در حال ظهور هستند تا بار این حشرات کاهش پیدا کند.
برخلاف تراشه‌های سنتی که ترکیبی از صفرها و یک‌ها را به‌عنوان کد دوتایی پردازش می‌کنند، تراشه‌های نورومورفیک همانند نورون‌های عصبی جریان الکتریکی در ترکیبات پیچیده را پردازش می‌کنند.
آزمایشگاه سیلویا فراری در حال توسعه کلاس جدیدی از الگوریتم‌های کنترلگر و حسگر «موقعیت محور» است که فعالیت عصبی را تقلید می‌کنند و می‌توانند بر روی تراشه‌های نورومورفیک اجرا شوند.
به دلیل اینکه این تراشه‌ها به نیروی کمتری نسبت به پردازنده‌های سنتی نیاز دارند، این امر به مهندسان اجازه می‌دهد محاسبات بیشتری را انجام دهند.

آزمایشگاه فراری با آزمایشگاه میکروروبوتیک هاروارد که یک ربات کوچک ۸۰ میلی‌گرمی مجهز به سنسور بصری و حرکتی طراحی کرده است، همکاری می‌کند. در حالی‌که این ربات هم‌اکنون با  نیروی برق کار می‌کند محققان هاروارد در پی حذف این وابستگی با یک منبع نیروی جدید هستند.

الگوریتم کورنل به ساخت ربات‌های کوچک، کم وزن و مستقل‌ و سازگارتر با محیط‌های پیچیده کمک خواهد کرد.

()