مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,4 تير 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 422منبع: ايرنا
کد خبر : 10006822 06:55:00 | 1396/10/3

رضا اردکانیان وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو موضوع ایمن‌سازی سیستم‌ها و سازه‌های آب و برق را به‌طور جدی در دستور کار قرار داده و این مساله را به‌عنوان یک برنامه اولویت‌دار اجرا می‌کند.

 «رضا اردکانیان» در حاشیه پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت، افزود: خوشبختانه در زلزله اخیر، تاسیسات آب و برق استان تهران مشکل جدی پیدا نکرد و فقط موارد کوچکی در نیروگاه منتظر قائم و یکی از پست‌های کوی فراز به‌وجود آمد که به سرعت رفع شد.

وی با تاکید بر اینکه باید به مساله آب به‌طور جدی توجه شود، ادامه داد: با وجود اینکه وضعیت منابع آبی خوبی نداریم، بارش‌ها در کشور کم است، در چرخه بلند خشکسالی قرار داریم و در مواجه با تغییرات اقلیم هستیم اما مهم‌تر از آب، باید به مسئله زلزله توجه کنیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه زلزله یک واقعیت گریزناپذیر در کشور ماست و گسل‌های متعددی در این ایران وجود دارد، گفت: دانش و تجربه امروز دنیا به گونه‌ای است که می‌توان بر این چالش غلبه کرد منتها شرط اصلی آن این است که ما موضوع ایمن‌سازی کشور را از دستور کار خارج نکنیم.
وی با تاکید بر این جمله که نباید در هر زمین لرزه‌ای به یاد زلزله افتاد، گفت: اولویت این مهم به این معناست که وزارت‌خانه حتی در شرایط تنگناهای بودجه‌ای قطعا از این فعالیت دست نخواهد کشید و ایمن‌سازی را دنبال خواهد کرد.

**ظرفیت‌های لایحه بودجه برای به مدار آوردن نیروگاه‌ها

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشي در ارتباط با تامین مالی نیروگاه‌های بخار، گفت: راهکارهای خوبی همچون تبصره 18 و 19 در لایحه بودجه 97 برای این مهم در نظر گرفته شده که به وزارت نیرو کمک‌های شایانی خواهد کرد تا مشکلی برای به مدار آوردن نیروگاه‌های که تعهد کرده‌ایم نداشته باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که قانون بودجه 1397 اوایل بهمن ماه از مجلس دریافت شود و فرصت کافی برای دولت وجود داشته باشد که تا پایان سال دستورالعمل‌های اجرایی قانون بودجه را تدوین کند و از ابتدای سال آینده وارد عرصه عملیاتی شود.
کاهش 20 درصدی بارش برف و باران نسبت به سال گذشته

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تاکنون وضعیت بارندگی‌های کشور مطلوب نبوده است، اظهار امیدواری کرد: فصل زمستان فصلی پربارش باشد که خشکی سه ماه گذشته جبران شود.
وی گفت: تاکنون وضعیت مطلوبی نداریم و با توجه به اینکه سال قبل خشکسالی بود، امسال نسبت به سال گذشته 20 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت 50 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.
صِرف انتقال آب مشکلی را حل نمی‌کند
وزیر نیرو به موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای اشاره کرد و گفت: ما مسایل متعددی در نحوه مصرف آب داریم؛ در عین حال که به روش‌های جدید تامین آب فکر می‌کنیم به‌طور جدی اعتقاد داریم هیچ انتقال آبی از یک نقطه به نقطه دیگر تمامی مسایل مقصد را حل نخواهد کرد مگر اینکه ما برای مصرف صحیح به صورت جدی وارد میدان شویم.
اردکانیان افزود: هیچ عدم انتقالی از نقطه‌ای به نقطه دیگر مساله نقطه مبدا را حل نمی‌کند؛ چرا که در نقطه ابتدایی مشکلات زیادی وجود دارد که به صِرف بحث عدم انتقال آن مشکلات حل نخواهد شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: ما در هر دو میدان یعنی هم در حوضه‌های پر آب و هم در حوضه‌های خشک، نیمه خشک و کم آب باید به صورت جدی وارد موضوع مدیریت مصرف شویم و برای قطره قطره آب موجود برنامه داشته باشیم. اگر چنین اقدامی را انجام ندهیم صرف انتقال آب مشکلی را حل نخواهد کرد.

()