مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 535منبع: ايسنا
اقتصاد و انرژی

برق پاک‏، جان می‌گیرد؟

کد خبر : 10006841 07:50:00 | 1396/10/5

چهار سال است که توسعه تجدیدپذیرها با توجه به پتانسیل‌های کشور توسعه‌یافته، به طوری‌که سرمایه‌گذاران متعددی از کشورهای مختلف برای همین امر به ایران آمدند، اما به دلیل نبود تضامین پرداخت نه سرمایه‌گذاران داخلی و نه سرمایه‌گذاران خارجی تمایل چندانی برای سرمایه‌گذاری نداشتند به همین دلیل وزیر نیرو برنامه‌هایی را برای بهبود وضعیت موجود در نظر گرفته است.

بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی تا سال ۲۰۴۰ بیش از ۴۰ درصد برق دنیا از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود، همچنین براساس برآوردهای این سازمان تا سال ۲۰۳۰ بخش اعظمی از کشورهای اروپایی بیش از ۵۰ درصد برق خود را از انرژی‌های نو تامین می‌کنند و حتی در بخشی از این کشورها، سهم انرژی‌های نو از کل انرژی به بیش از ۷۰ درصد و حتی در بخشی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی به ۱۰۰ درصد می‌رسد.
در همین راستا ایران گام‌های جدی‌تر و موثر خود برای توسعه این انرژی‌ها را از چهار سال پیش آغاز کرده، به گونه‌ای که هم اکنون میزان ظرفيت نصب شده انرژی‌های نو در کشور به بیش از ۶۰۰ مگاوات رسیده و این در حالی است که تا پیش از سال ۹۲، این میزان کمتر از ۱۰۰ مگاوات بود .همچنین براساس برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار است ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور به حدود ۵۰۰۰ مگاوات برسد که این امر نشان می‌دهد ایران عزم خود برای توسعه این انرژی‌ها را در کشور جزم کرده است .از جمله برنامه‌هایی که ایران برای توسعه این انرژی‌ها و جذب سرمایه‌گذاری در این بخش در نظر گرفته می‌توان به خرید تضمینی ۲۰ ساله برق از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این انرژی‌ها، توسط دولت اشاره کرد.
از جمله موارد دیگر می‌توان به ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق در سال ۱۳۹۴ اشاره کرد که براساس آن روی قبض‌های برق مشترکان ماهانه حدود ۶۰ ریال برای توسعه این انرژی‌ها در کشور عوارض بسته شده است. در همین راستا وزیر نیرو یکی از دغدغه‌های وزارت‌خانه را بحث تجدیدپذیرها اعلام کرده و معتقد است که باید خرید برق حاصل از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تضمین شود چرا که این مساله مشوق اصلی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواهد بود. بازپرداخت این تضمین جزو دغدغه‌های وزارت نیرو است و در لایحه بودجه ۱۳۹۷ رقمی در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
البته این در شرایطی است که به گفته سید محمد صادق‌زاده مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در سال گذشته از میزان ۱۱۰۰ میلیارد تومان عوارض اخذ شده برای توسعه انرژی‌های نو، تنها ۳۶ میلیارد تومان اختصاص یافت که این امر باعث انباشت بدهی‌ها در این حوزه و بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش شده است.
به‌طور کلی وزارت نیرو مکلف شده که طبق برنامه ششم توسعه ۵۰۰۰ مگاوات برق را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد کند و براساس قانون مجلس شورای اسلامی منابع مالی برای احداث این نیروگاه‌ها نیز مشخص شده به طوری‌که مجلس مقرر کرده تا مبلغی برای عوارض برق به‌منظور توسعه برق روستایی و توسعه تجدیدپذیرها دریافت شود که میزان مبلغ پیش‌بینی شده ۱۱۰۰ میلیارد تومان است که بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان آن از مردم دریافت شده است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر مجلس با پیشنهاد دولت موافقت کند و تمام مبلغ نیز به همین امر اختصاص یابد قطعا می‌توانیم شاهد تاثیرات و اتفاقات شگفتی در صنعت برق کشور باشیم از اين رو نظر به امکانات بالای کشور در حوزه تجدیدپذیرها انتظار می‌رود مجلس به این مهم نگاه ویژه‌ای داشته باشد.

()