مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 739منبع: ايرنا
کد خبر : 10006850 14:30:00 | 1396/10/5

برق‌رسانی به کل روستاهای بالای 10 خانوار در دولت یازدهم محقق شد و اکنون دولت دوازدهم در راستای منشور حقوق شهروندی، برق‌رسانی به روستاهای کمتر از 10 خانوار را با اولویت انرژی‌های خورشیدی در دستور کار خود قرار داده است.

برق‌رسانی به روستاهای باقیمانده کمتر از 10 خانوار به این دلیل با اولویت انرژی‌های خورشیدی مورد توجه قرار گرفته است که این روستاها به‌طور عمده در مناطق دورافتاده و صعب‌العبور قرار دارند.

البته بهره‌مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر در روستاها موضوع و رویکرد جدیدی در وزارت نیرو و دولت نیست؛ چنانچه از کل 2 هزار و 152 روستایی که در دولت یازدهم برقدار شدند، 217 روستا با جمعیتی بیش از 2 هزار و 350 خانوار از طریق سیستم‌های انرژی نو برق‌دار شده‌اند.
باید در نظر داشت که برق‌رسانی به روستاها آن هم روستاهایی که آخرِ صفِ برق‌رسانی قرار گرفته‌اند، چالش‌ها و موانع ویژه‌ای به همراه دارد؛ روستاهایی که گاه فقط 10 خانوار در آن زندگی می‌کند و برای رسیدن به آنجا باید راه‌هایی صعب‌العبور را طی کرد؛ این روستاها پراکندگی زیادی دارند و طول خط انتقال آنها نیز بسیار طولانی است.
«حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو در دولت یازدهم، پیشتر در این ارتباط گفته بود: برای انتقال تجهیزات به برخی از این روستاها از هلی کوپتر استفاده کردیم، در برخی مناطق از حیوانات بارکش و حتی در بعضی مناطق تجهیزات روی دوش افراد گذاشته و حمل می‌شد؛ بعضی مناطق حتی از سنگ نوردها برای توسعه شبکه برق استفاده کردیم.
برق‌رسانی به روستاها یکی از وجوه «حق رفاه و تامین اجتماعی» است که به‌عنوان یکی از سرفصل‌های منشور حقوق شهروندی، تاکید می کند: «حق شهروندانِ روستانشین و عشایر است که حسب مورد از حقوقی چون توسعه روستایی، بیمه و تأمین اجتماعی و ایمن‌سازی محیط زندگی بهره‌مند شوند».
بیش از یک سال از امضا و ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط حجت الاسلام حسن روحانی ريیس جمهوری می‌گذرد و دولت اقداماتی که در این راستا انجام شده را جمع‌بندی و برای اقدامات آتی و در دست انجام برنامه‌ریزی می‌کند.
در این ارتباط، وزارت نیرو تاکنون 6 اقدام اساسی انجام داده است که شامل بهره‌مندی 72 درصد جمعیت روستایی از آب آشامیدنی، تامین آب کشاورزی از طریق اجازه حفر و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی، تامین آب کشاورزی با درصد اطمینان مناسب از طریق احداث سدها بر روی منابع آب سطحی، برق‌رسانی به همه روستاهای بالای 10 خانوار، برق‌رسانی به روستاهای صعب‌العبور با انرژی خورشیدی و همچنین تامین برق محل‌های اسکان عشایر است.
وزارت نیرو در کنار برق رسانی به روستاهای کمتر از 10 خانوار، در نظر دارد همسو با منشور حقوق شهروندی، بهره‌مندی جمعیت روستایی کشور از آب شرب سالم و پایدار را به 84 درصد برساند؛ برای تامین آب کشاورزی پایدار بخصوص در مناطق مرزی سدهای مخزنی احداث کند؛ 924 مجتمع آبرسانی روستایی احداث کند و سیستم‌های برق‌رسانی سیار و یا خورشیدی را برای عشایر ایجاد کند.
()