مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 343منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10006930 14:47:00 | 1396/10/17

معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: قرارداد احداث پنج هزار مگاوات نیروگاه کلاس Fبا راندمان حدود ۵۸ درصد با یک شرکت فعال در زمینه نیروگاهی مبادله شد.

حمیدرضا عظیمی متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور تا پایان سال گذشته را حدود ۳۷.۸ درصد دانست و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باید راندمان نیروگاه‌های خود را تا پایان برنامه ششم توسعه به ۴۰ درصد برسانیم که لازمه تحقق این امر احداث نیروگاه‌های جدید و افزودن مراکزی با راندمان بالا به چرخه بهره‌برداری نیروگاه‌های کشور است.
وی ادامه داد: در این راستا قرارداد احداث پنج هزار مگاوات نیروگاه کلاس F با راندمان حدود ۵۸ درصد با یک شرکت فعال در حوزه نیروگاهی امضا شده که واحد گاز نخستین نیروگاه آن نیز تا پایان سال آینده در بندرعباس وارد مدار خواهد شد.
عظیمی با تاکید بر اینکه تا پیک سال ۹۷ باید سه هزار مگاوات نیروگاه جدید با راندمان‌های مختلف وارد شود، ادامه داد: تاکنون هزار و ۱۰۰ مگاوات از این نیروگاه‌ها وارد مدار شده و دنبال این هستیم تا تیرماه سال ۹۷ نیز نیروگاه‌های باقی مانده وارد مدار شوند.  بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته واحد گاز نیروگاه غرب مازندران (کاسپین) تا قبل از اردیبهشت سال ۹۷ و نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو نیز تا خردادماه سال آینده وارد مدار خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: همچنین درصدد هستیم تا بخش بخار نیروگاه‌های کاشان، واحد دوم پرند، واحد اول و دوم جهرم و واحد دوم نیروگاه شیروان را تا قبل از پیک سال ۹۷ نیز وارد مدار کنیم.
این مقام مسوول به مشکلات پیش‌روی تحقق این برنامه اشاره کرد و افزود: یکی از فعالیت‌های که شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حراراتی کشور از سال ۹۳ آن را شروع کرده و با عنوان برنامه اصلی وزارت نیرو سرلوحه امور قرار گرفته این بوده که بخش بخار نیروگاه‌های گازی موجود را تکمیل و آن‌ها را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که این موضوع هم افزایش راندمان را پی خواهد داشت و هم مصرف سوخت را نیز به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد.
معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: با اجرای این برنامه می‌توانستیم حدود هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های گازی را احداث و ظرفیت جدید به شبکه برق کشور بیفزایم، و بدون اینکه سوختی مصرف کنیم سالانه بالغ بر ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنیم و راندمان این ۲۱ نیروگاه را نیز به حدود ۵۰ درصد برسانیم.
وی یادآور شد: برای تحقق این طرح مقرر شده بود تا از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید استفاده کنیم که در آن ماده دقیقا ذکر شده با احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، می‌بایست یا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گرفت یا اینکه معادل ارزش ریالی آن سوخت به سرمایه‌گذاران پول پرداخت می شد. شرکت در این راستا قراردادهای زیادی را با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مبادله کرده و مقرر شده بود در سال ۹۶ نیز واحدهای بخار پرند و جهرم را به شبکه سراسری بیفزاید ولی در سال ۹۶ منابعی که از سوخت صرفه‌جویی شده می‌بایست به سرمایه‌گذاران پرداخت شد، بسیار ناچیز بود.
وی تصریح کرد: در سال ۹۷ نیز یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای این بخش درخواست کرده بودیم، حال آنکه که بودجه مصوب در کمیسیون تلفیق برای این امر تنها ۶ میلیارد تومان است.
معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پایان گفت: در قانون برنامه ششم توسعه آمده است که وزارت نیرو بایستی ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور بیفزاید که سهم نیروگاه‌های حرارتی برای تحقق این امر ۱۸ تا ۲۰ هزار مگاوات است که در این بین یک بخش اصلی برای دستیابی به این مهم مربوط به بخش بخار نیروگاه‌های گازی است که تنها امسال یک واحد پرند را توانسته‌ایم به شبکه سراسری وصل کنیم و وضعیت سایر واحدها نیز مشخص نیست.

()