مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
پنجشنبه,2 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 271منبع: ايرنا
کد خبر : 10006979 07:45:00 | 1396/11/1

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست طی بخشنامه‌ای، به‌منظورکاهش تولید پسماندهای پلاستیکی، استفاده از بطری پلاستیکی آب را در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام کرد.

عیسی کلانتری در پاسخ به پیشنهاد کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان، طی بخشنامه‌ای استفاده از بطری پلاستیکی آب را در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع کرد.

پیرو این بخشنامه، استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که به آب لوله‌کشی دسترسی ندارند یا آب شبکه لوله‌کشی آنها از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسوول به‌طور رسمی برای شرب غیر مناسب تشخیص داده شده است) از تاریخ اول اسفندماه ممنوع است.
متن بخشنامه ريیس سازمان حفاظت محیط زیست بدین شرح است:

پیرو پیشنهاد معاونت آموزش و پژوهش طی نامه شماره 96.40963 مورخ 96.10.12 در ممنوعیت استفاده از آب بطری و با توجه به پیشگام بودن سازمان و کارکنان آن در فعالیت‌‌های محیط زیستی و در جهت کاهش تولید پسماندهای پلاستیکی، استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که به آب لوله کشی دسترسی ندارند یا آب شبکه لوله‌کشی آنها از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسوول به‌طور رسمی برای شرب غیر مناسب تشخیص داده شده است) از تاریخ 96.11.1 ممنوع اعلام می‌شود.

در نامه کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست درباره توقف استفاده از بطری‌های پلاستیکی آب آمده است: یکی از معضلات مهم محیط زیستی فعلی کشور در حوزه مدیریت پسماند، میزان بالای تولید پسماندهای تجزیه‌ناپذیر و زباله‌های پلاستیکی است و در این بین بطری‌های پلاستیکی آب آشامیدنی حجم بالایی از این نوع پسماند را به خود اختصاص می‌دهند. بر اساس یافته‌های محققان بین‌المللی، برای تولید هر یک لیتر آب بطری، سه لیتر آب و معادل 5،6 تا 10،2 میلیون ژول انرژی مصرف می‌شود و معادل165،6گرم دی اکسید کربن تولید می‌گردد. بر اساس گزارش‌ها، به‌طور متوسط فقط یک بطری از هر پنج بطری پلاستیکی آب در جهان بازیافت می‌شود و مابقی در طبیعت باقی می‌ماند.
فرهنگ مصرف و تعامل با محیط زیست در نهادهای دولتی و در راس آن‌ها سازمان حفاظت محیط زیست، نقش کلیدی در الگوسازی و هدایت فرآیند تحکیم رسالت حفاظت از محیط زیست و مسوولیت‌پذیری در جامعه دارد. به همین علت، لازم است نهادهای دولتی در تدوین الگوهای مسوولیت‌پذیری و تعامل سالم با محیط زیست پیش قدم باشند.
استفاده از آب بطری و بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادهای دولتی الگوی رفتاری نامناسبی است که زیان‌های جبران‌ناپذیری بر محیط زیست وارد می‌آورد. همچنین استفاده از آب بطری به جای آب شرب تامین شده توسط شبکه آب‌رسانی در نهادهای دولتی/ حاکمیتی مانند سازمان حفاظت محیط زیست در مناطقی که کیفیت آب شرب آنها توسط مراجع ذی‌ربط تایید شده است، ممکن است باعث ایجاد شبهه میان شهروندان و بی‌اعتمادی در مورد کیفیت مطلوب آب شرب تامین شده توسط شبکه آب‌رسانی تحت نظارت دولت شود.
بنابراین در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج، نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی، بهینه‌سازی الگوی مصرف و گسترش اقتصاد سبز؛ اولویت ابلاغی ریاست جمهوری در زمینه ترویج اخلاق و عمومی‌سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست، افزایش مشارکت موثر مردم در حفاظت از محیط زیست و تدوین نظام جامع مدیریت پسماند پایدار و تاکیدات حضرت‌عالی بر موضوع مدیریت پسماند و ضرورت پیشگام بودن سازمان و دولت در فعالیت‌های محیط زیستی و همچنین به‌منظور کاهش تولید و مصرف بطری‌های پلاستیک، ردپای آبی، کربنی و میزان انرژی مصرفی ناشی از آن، اثرات مخرب محیط زیستی در چرخه تولید و مصرف آن‌ها، الگوسازی و در کاهش تولید پسماند و اطمینان‌بخشی به مردم در مورد کیفیت آب شرب، پیشنهاد می‌شود دستور فرمایید اقدامات زیر در مورد آب بسته‌بندی صورت گیرد؛
- ممنوعیت استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که در آن‌ها آب شبکه لوله‌کشی از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسوول مانند ادارات بهداشت و شرکت‌های آب و فاضلاب برای شرب غیرمناسب اعلام شود.)
- دعوت از تمام دستگاه‌ها و نهادهای دولتی به ممنوعیت استفاده از آب بطری به‌صورت داوطلبانه و ارايه پیشنهاد تصویب این ممنوعیت در هیات دولت با عنایت به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله محیط زیست.

()