مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,30 بهمن 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 340منبع: انرژي امروز
کد خبر : 10007059 07:33:00 | 1396/11/14

وزیر نیرو در بخش پایانی سفر خود به کرمان، به تشریح برنامه‌های وزارت نيرو برای گسترش انرژی‌های پاک و تولید برق از طریق انرژی خورشیدی با خرید تضمینی پرداخت.

 رضا اردكانيان افزود: با برنامه‌ای که به مجلس شوراي اسلامي تقدیم کرده و مبنای رای اعتماد به وزیر بوده و بر اساس برنامه دولت دوازدهم هست، وزارت نيرو موظف هست که در طول دوره این دولت، ظرفیت تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به ۴۰۰۰ مگاوات برساند.
وی ادامه داد: این بدین معناست که به‌طور متوسط در هرسال باید حدود یک هزار مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر که عمده‌ترین آن نیروگاه‌های خورشیدی است، اضافه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود دو هزار مگاوات برق هم موافقت‌نامه با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی به امضا رسیده که سرمایه‌ای معادل دو و نیم میلیارد دلار را جذب خواهد کرد و از این مقدار ۷۰ درصد سرمایه خارجی و ۳۰ درصد سرمایه داخلی خواهد بود.
اردکانیان با اشاره به برنامه‌های وزارت نيرو برای گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر، یادآور شد: طبعا زمانی‌که موضوع نیروگاه‌های خورشیدی مطرح می‌شود مناطقی که با روزهای آفتابی بیشتر در کشور ما وجود دارد و سایر نیازهایی که این نیروگاه‌ها ازجمله زمین مناسب و دسترسی آن زمین به پست برق برای انتقال سریع‌تر انرژی تولیدی دارند؛ مورد توجه خواهند بود.
وزیر نیرو اضافه کرد: از حیث گسترش نیروگاه‌های خورشیدی، استان کرمان از جمله مناطق مورد توجه هست و خوشبختانه فعالیت‌های خوبی شروع‌شده اما انتظارات بیشتری هم وجود دارد و ما سعی خواهیم کرد هرچه زودتر با همکاری مسوولان استان مجموعه پتانسیل موجود در این بخش را شناسایی کنیم.
وی اظهار کرد: آمادگی‌هایی در بخش خصوصی داخلی و خارجی برای استفاده از انرژی خورشیدی در تولید برق وجود دارد و طبیعتا برای اینکه خرید برق تولیدی این نیروگاه به‌صورت تضمینی صورت می‌گیرد، باید منابع مالی موردنیاز را هم داشته باشیم.
وی افزود: مجلس شوراي اسلامي با تصویب لایحه تقدیمی دولت برای سال ۹۷ مکانیزم پیشنهادی دولت را انشاءالله مورد تاييد نهایی قرار خواهد داد و لازم است اشاره‌کنم آن تامین هر کیلووات ساعت برابر با ۶۰ ریال برای این موضوع است که ما بتوانیم برق تولیدی نیروگاه‌های با تولید برق پاک را خریداری کنیم.
وزیر نیرو بابیان اینکه سرمایه‌گذاری در انرژی‌های خورشیدی اشتغال‌زایی خوبی را به دنبال دارد، گفت: این صنعت در مناطق کم آب و خشک ما می‌تواند به‌عنوان یک اشتغال جایگزین و معیشت جایگزین حتی برای کشاورزان تلقی شود، البته با پاک بودنش می‌تواند بخشی از تعهدات دولت را در ارتباط قرارداد پاریس مبنی بر کاهش CO2 بپردازد.
()